Jak kształtują się ceny materiałów budowlanych?

W listopadzie ceny materiałów spadły średnio o 1,5 proc. rok do roku. Utrzymuje się więc tendencja widoczna już w poprzednich miesiącach. W stosunku do października ceny były niższe o 0,3 proc. - wynika z raportu portalu RynekPierwotny.pl, który opiera się na indeksie cen Grupy PSB.

Rośnie liczba materiałów budowlanych, które w porównaniu do ubiegłego roku tanieją. W październiku niższe były ceny 10 najbardziej potrzebnych podczas budowy towarów, a w listopadzie było ich jeszcze więcej - spadki cen odnotowano w przypadku 13 z nich. To ponad połowa monitorowanych w raporcie pozycji.

Reklama

Które materiały budowlane potaniały najbardziej, a które są droższe?

Najbardziej potaniały płyty OSB i drewno - od listopada ubiegłego roku ich cena spadła o 26 proc. Z kolei izolacje termiczne są tańsze o 8 procent.

W dalszej kolejności tańsze są dachy i rynny - o 6 proc., wykończenia - o 5 proc. ściany, kominy, izolacje wodochronne - o 3 proc., płytki, łazienki, kuchnie, oświetlenie, elektryka, stolarka, sucha zabudowa, narzędzia - o 2 proc., a także dekoracje i art. motoryzacyjne - o 1 procent.

W listopadzie, w porównaniu do ubiegłego roku najbardziej podrożały cement i wapno - o ponad 15 proc. Jednak w zestawieniu miesiąc do miesiąca, były tańsze o 1,7 proc. niż w październiku. To, według autorów raportu, potwierdza optymistyczny trend.

Wśród towarów, które podrożały od ubiegłego roku są farby, lakiery - o 7 proc., chemia budowlana - o 5 proc., otoczenie domu - o 4 proc., zaś wyposażenie, AGD, instalacje, ogrzewanie, ogród i hobby - o 1 proc.

Przyczyny spadków cen materiałów budowlanych i prognozy na 2024 rok

Według ekspertów portalu RynekPierwotny.pl na obniżki cen materiałów budowlanych w Polsce mogły wpłynąć spadki cen surowców takich jak ropa naftowa i węgiel na światowym rynku oraz rosnąca wartość złotówki. To spowodowało, że import, zarówno półproduktów jak i gotowych materiałów stał się bardziej opłacalny.

Na wysokość cen materiałów budowlanych będzie miała wpływ sytuacja na rynku mieszkaniowym, poziom inflacji, a także sytuacja na rynku surowców i w gospodarce.

Sprzedaż materiałów budowlanych

Jak ceny przełożyły się na sprzedaż materiałów budowlanych? W listopadzie w porównaniu do ubiegłego roku najbardziej wzrosła sprzedaż materiałów wykończeniowych - o 46 proc., w przypadku farb i lakierów o 26 proc. Spadła natomiast sprzedaż pokryć dachowych i rynien - o 21 proc., materiałów do ogrodu i z kategorii hobby -o 15 proc., a także izolacji termicznych - o 13 proc.