Na wtorkowej konferencji w Sejmie posłanki KO Małgorzata Chmiel oraz Krystyna Sibińska odniosły się do poniedziałkowej tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie w wypożyczalni sprzętu narciarskiego na Rusińskim Wierchu, podmuch wiatru zerwał dach zabijając trzy osoby. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Zakopanem Jan Kęsek poinformował we wtorek, że wiata była postawiona nielegalnie, a jej konstrukcja była wykonana niefachowo.

Reklama

Sibińska podkreśliła, że w polskim parlamencie trwają prace nad zmianą prawa budowlanego, aby - jak mówiła - "zliberalizować przepisy dotyczące legalizacji samowoli budowlanych". Dzisiaj te przepisy są przepychane przez polski parlament. Wzywamy pana premiera Mateusza Morawieckiego, aby wstrzymał te prace, bo nad tymi przepisami trzeba jeszcze sporo popracować - stwierdziła.

Tak liberalne podejście do legalizacji samowoli budowlanych może doprowadzić do nieszczęścia - oceniła posłanka. Te przepisy mają również zapisy, które umniejszają rangę projektu technicznego dotyczącego konstrukcji, dotyczącego wszystkich rozwiązań projektowych, które są ważne dla bezpieczeństwa obiektów budowlanych - dodała Sibińska.

Posłanka zaapelowała również do premiera, aby ten wzmocnił nakłady na nadzór budowlany. Te służby są niedoposażone, jeśli chodzi o personel, o finanse - przekonywała. Wskazując na poniedziałkową tragedię zaznaczyła, że bezpieczeństwo obiektów budowlanych jest niezwykle istotne.

Reklama

Małgorzata Chmiel stwierdziła, że "trzy tygodnie temu, w czasie prac nad zmianą prawa budowlanego wzywała premiera i rząd, aby powstrzymał się przed legalizacją tzw. dwudziestoletnich samowolek". Jak mówiła, "później okaże się, że w Polsce wszystkie samowolki są 20-letnie". Posłanka oceniła, że podpisanie nowelizacji prawa budowlanego spowoduje "zalegalizowanie wszystkich samowoli budowlanych".

Nowela przygotowana przez resort rozwoju zakłada zmiany dotyczą np. takich kwestii, jak procedura uzyskiwania odstępstw od przepisów techniczno-budowlanych, zasady sporządzania projektu budowlanego, przeniesienie decyzji pozwolenia na budowę, samowoli budowlanych, uregulowania kwestii nielegalnego użytkowania obiektu czy doprecyzowania budzących wątpliwości i niejasnych przepisów. Ponadto, projekt wprowadza przepisy, które służą podniesieniu bezpieczeństwa pożarowego oraz zapewnieniu sprawności przebiegu procesu inwestycyjnego, jeśli chodzi o przyłączenie do sieci elektroenergetycznych, gazowych, ciepłowniczych wodociągowych i kanalizacyjnych.

Nowela zakłada m.in. ułatwienie legalizacji co najmniej 20-letnich samowoli budowlanych. Warunkiem dokonania legalizacji na podstawie uproszczonej, bezpłatnej procedury będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej, potwierdzającej możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.