Metraż nabywanych mieszkań: Warszawa vs. reszta Polski

Reklama

Według raportu Barometr Metrohouse i Gold Finance za II kw. 2019 r. w Warszawie największym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania o metrażu od 35 do 50 mkw. Lokale o tej wielkości stanowią aż 38 proc. wszystkich nabywanych mieszkań w stolicy. W przypadku innych największych miast Polski było podobnie, z tym że odsetek transakcji w tym przedziale metrażu wyniósł 47 proc. Z analiz wynika, że najczęstszym powodem zakupu mieszkania są przesłanki inwestycyjne, a takie właśnie powierzchnie mieszkań wynajmują się najłatwiej.

Dużym powodzeniem zarówno w Warszawie jak i w innych 5-ciu największych miastach Polski cieszą się metraże 50-60 mkw., czyli standardowa wielkość mieszkań kupowanych przez rodziny z dzieckiem. W stolicy, w odróżnieniu od innych dużych miast Polski, rzadziej sprzedają się mniejsze mieszkania, a mianowicie 20-35 mkw., w II kwartale 2018 roku stanowiły 15 proc. wszystkich transakcji, a w II kwartale 2019 roku zaledwie 9 proc. W innych miastach natomiast w II kwartale 2018 roku sprzedaż mieszkań tego metrażu stanowiła 23 proc., a w 2019 roku 14 proc. Znikomy procent stanowią transakcje zakupu mieszkań powyżej 80 mkw. – niewielkie zainteresowanie takimi mieszkaniami jest znamienne dla wszystkich analizowanych miast.

1 proc. mieszkań w Warszawie kupowanych poniżej 5 tys. za mkw.

Reklama

Wyniki badań przedstawione w Barometrze Metrohouse i Gold Finance potwierdzają tezę, że w Warszawie trudno jest znaleźć mieszkanie w naprawdę okazyjnej cenie. W II kw. 2019 r. zakup mieszkania w cenie poniżej 5000 zł za m kw. dotyczył tylko 1 proc. wszystkich transakcji. W koszyku pozostałych 5-ciu największych miast w Polsce odsetek ten wynosi 26 proc., choć jeszcze przed rokiem było to 33 proc. W Warszawie trudno jest także o zakup mieszkania w widełkach 5-6 tys. zł za mkw. – takie transakcje stanowiły 4 proc. wszystkich ogółu. W stolicy natomiast najczęściej kupowane są mieszkania pomiędzy 7 a 10 tys. za metr kwadratowy (53 proc.).

Dla porównania w innych badanych miastach zakupy w tej cenie stanowią 23 proc. wszystkich transakcji. Podobne różnice w zakupie pomiędzy stolicą Polski a innymi badanymi miastami widać, jeśli sprawdzamy cenę całkowitą nabywanego mieszkania. W II kwartale 2019 r. mieszkania kupione w Warszawie w cenie do 300 tys. stanowiły 9 proc., natomiast w innych największych miastach aż 59 proc. obserwowanych transakcji. W stolicy najwięcej kupowanych jest mieszkań w cenie 400-500 tys. zł (25 proc.), natomiast w innych 5-ciu dużych miastach Polski przeważają zakupy za 200-300 tys. zł (35 proc.).

Reklama

II kwartał 2019 r. vs. 2018 r.

Porównując rok do roku, można zauważyć, iż coraz rzadziej wybieramy małe mieszkania (do 35 mkw.), za to wzrasta odsetek nabywców preferujących lokale o powierzchni od 35 do 50 mkw. W Warszawie zmalał zakup mieszkań w pułapach: 6-9 tys. zł, ale widoczny jest wzrost transakcji w których m kw. przekracza 9 tys. zł. Jest to już łącznie 54 proc. transakcji. W pozostałych badanych największych miastach również zauważalny jest wzrost cen nieruchomości - spadła liczba osób kupujących mieszkania w cenach poniżej 5 tys. za mkw. a wzrósł natomiast odsetek zakupów w cenie powyżej 8 tys. za mkw.