Policjanci będą upominać mieszkańców, których domy nie są oznakowane numerami, żeby dopełnili tego obowiązku. - Zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciele posesji, administratorzy, dozorcy i użytkownicy nieruchomości mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym i utrzymania jej w należytym stanie, tak, by była ona czytelna - powiedziała PAP rzecznik prasowy komendy powiatowej policji w Jarocinie Agnieszka Zaworska.

Reklama

Funkcjonariusze będą tłumaczyć mieszkańcom, że brak numeracji może stać się powodem niedotarcia na czas do chorego pogotowia, czy interweniującej policji. Policjanci najpierw pouczą, a w czerwcu wrócą w miejsca, w których stwierdzili brak oznakowania. - Za niedopełnienie tego obowiązku, zgodnie z kodeksem wykroczeń będą nakładane kary grzywny w wysokości 250 złotych - zapowiedziała rzecznik prasowy ostrowskiej komendy Małgorzata Łusiak, przywołując art. 64 kodeksu wykroczeń.

Zdaniem Zaworskiej oznakowanie jest szczególnie ważne w małych miejscowościach. - Bardzo często zdarza się, że numery budynków nie są zgodne z kolejnością ich usytuowania przy ulicach i często wiąże się to z koniecznością szukania, i wypytywania mieszkańców o adres, na co służby ratownicze mogą stracić nawet kilka bezcennych minut - powiedziała.