Stołeczny wtórny rynek sprzedaży mieszkań wszedł tej jesieni w stan względnej równowagi. Zaobserwowane po wakacjach ożywienie popytu w połączeniu z mniejszą częstotliwością pojawiania się na rynku nowych ofert zaowocowało stabilizacją cen. W październiku wysokość średniej stawki ofertowej w stolicy była dokładnie taka sama jak przed miesiącem i wyniosła 8252 zł za mkw.

Reklama

W porównaniu z październikiem 2012 roku, kiedy średnia cena ofertowa wynosiła 8542 zł za mkw., teraz sprzedający wystawiają swoje lokale za stawki średnio o 290 zł, tj. 3,4 proc. niższe.

W przypadku przeciętnego, 50-metrowego mieszkania ci, którzy wstrzymali się z zakupem o rok, oszczędzą w ten sposób ok. 15 tys. zł.

Z analizy portalu nieruchomości Domy.pl wynika także, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy lokale 1-pokojowe staniały o 4,1 proc., lokale 2- i 3-pokojowe o 2,6 proc., a lokale duże - 4-pokojowe - aż o 6,3 proc.

Średnia cena tych ostatnich wynosiła w październiku 8387 zł za mkw., podczas gdy za mkw. kawalerki zbywcy oczekiwano średnio 8577 zł. Najtańsze w przeliczeniu na mkw. są mieszkania 3-pokojowe; w październiku właściciele wystawiający je na sprzedaż żądali średnio 8026 zł za mkw.

Zwiększona aktywność klientów poszukujących i wzrost liczby zawieranych transakcji na stołecznym rynku mieszkaniowym najprawdopodobniej utrzymają się jeszcze przez miesiąc. Od połowy grudnia tradycyjnie już górę nad poszukiwaniem ofert wezmą przygotowania do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.