Standard deweloperski? A może mieszkanie pod klucz? PRAKTYCZNY PORADNIK
1 Proste porównanie cen mkw. nowych nieruchomości nie jest jednoznacznym kryterium wyboru dla kupujących. Nawet jeśli rozpatrujemy mieszkania oferowane przez deweloperów w tej samej gminie, mieście lub w tej samej dzielnicy, ich ceny mogą się znacznie różnić. Ta różnica może wynikać z odmiennego standardu wykończenia mieszkania - a wtedy mniejszy wydatek to tylko pozory.
Shutterstock
2 Z jednej strony brak jednolitego standardu deweloperskiego istotnie utrudnia porównywanie cen, ale z drugiej - różnice w wykończeniu mieszkania pozwalają dostosować ofertę do odmiennych możliwości finansowych kupujących. Taki podział to często przemyślane działanie deweloperów, którzy w ramach jednej inwestycji proponują mieszkania tańsze i w niższym standardzie, a w innym miejscu, w tym samym mieście lub dzielnicy, droższe i lepiej wyposażone.
Shutterstock
3 Różnicowanie oferty to odpowiedź na oczekiwania rynku, ale dla klienta oznacza tylko pozorną korzyść, bo większość elementów, którymi różnią się oferty deweloperów, trzeba uzupełnić we własnym zakresie już pod odebraniu kluczy do mieszkania. Wyraźny podział mieszkań na standard deweloperski (czyli standard minimum), standard podwyższony i wykończenie "pod klucz" zanika, a kupujący są zmuszeni do wnikliwej analizy ofert.
Shutterstock
4
Shutterstock
5 Dla wielu klientów nie jest to wadą, bo coraz częściej kupujący chcą urządzać mieszkanie według swoich upodobań, w wyższym standardzie, niż zaproponowałby deweloper i rozłożyć wydatki związane z urządzaniem mieszkania na kilka miesięcy. Jednak wtedy trzeba się liczyć, że koszt mkw. mieszkania będzie ostatecznie zdecydowanie wyższy niż cena zapłacona sprzedającemu - a o niektórych ponadstandardowych rozwiązaniach (np. instalacji centralnego odkurzania) można w ogóle zapomnieć, bo należy je zaplanować jeszcze podczas budowy. Opis wykończenia elementem umowy.
Shutterstock
6 Warto również pamiętać, że umowa deweloperska musi zawierać dokładny opis standardu wykończenia mieszkania i musi być udostępniona klientowi przed jej podpisaniem. Jeśli umowa deweloperska nie zawiera tych informacji, nabywca ma prawo od niej odstąpić w terminie 30 dni od zawarcia.
Shutterstock
7 o więcej, warto przed zakupem mieszkania, które nie zostało jeszcze wybudowane, obejrzeć inne realizacje sprzedającego przygotowane w tym samym standardzie wykończenia, a nie kierować się wyłącznie zapisami w umowie i wyobraźnią.
Shutterstock