Chociaż na rynku mieszkaniowym utrzymują się dość wysokie ceny za metr kwadratowy, (w pierwszym kwartale 2018 roku średnia to 4132 zł), nadal wolimy mieszkać "na swoim" niż wynajmować. Deweloperzy stawiają na udogodnienia, choć nowych klientów nie brakuje. Odpowiedni dojazd do posesji, miejsca parkingowe czy tereny zielone to już standard. Sprawdzamy zatem, na co można liczyć w pakiecie podstawowym, a za co będziemy musieli dopłacić.

Reklama

Wykończenie "pod klucz" to już norma

Jednym z udogodnień, za które musimy dopłacić jest możliwość wykończenia mieszkania "pod klucz" przez dewelopera. Często zdarza się, że w dzisiejszym pędzie życia nie mamy czasu na wykończenie swojego własnego M. Cały proces utrudnia zdecydowanie mniejsza dostępność fachowców, którzy dysponują wolnymi terminami. Ceny są zróżnicowane i zależą przede wszystkim od naszych preferencji i efektu, jakiego oczekujemy. Do dyspozycji mamy przeważnie trzy pakiety: standard, pakiet ekonomiczny i premium. Decydując się na któryś z nich, możemy wprowadzić się do już urządzonego mieszkania, bez długiego czekania. Jedyną trudnością jest wybór projektu aranżacji wnętrza. Najczęściej musimy określić swoje preferencje już w początkowych etapach inwestycji, chociaż może ona zostać oddana do użytku np. dopiero za dwa lata. Trendy i gusta się zmieniają, dlatego w przypadku tego typu rozwiązania warto wybierać projekty uniwersalne i ponadczasowe, które nadal będą się nam podobać pomimo upływu czasu.

Klimatyzacja – wygoda, za którą musisz dopłacić

Reklama

Instalacja klimatyzacji staje się powszechnym zjawiskiem nie tylko w obiektach komercyjnych, ale również w domach i mieszkaniach. Pomimo swojej rosnącej popularności nie wpisuje się w standard, w który wyposażone są mieszkania pochodzące z rynku pierwotnego. – Zdarzają się realizacje, w których inwestor przewiduje miejsce pod jednostki zewnętrzne już na etapie projektowania, ale całość instalacji zostaje po stronie przyszłego właściciela. Są jednak deweloperzy, którzy proponują swoim klientom lokum wraz z już rozprowadzoną instalacją. Przykładem takiego osiedla są krakowskie domki jednorodzinne Cubic House. Przyszli właściciele sami wybierali odpowiednie dla siebie marki klimatyzatorów, modele i rodzaje jednostek wewnętrznych. Taka opcja "na życzenie” z jednej strony pozwoliła dopasować instalację do oczekiwań użytkownika, a z drugiej zachować zewnętrzną architekturę budynków nienaruszoną. Deweloper już na etapie projektu wie bowiem, w których miejscach, i ile umieścić jednostek zewnętrznych, tak aby działały najwydajniej – tłumaczy Jarosław Hrehorowicz z firmy CentroClima zajmującej się instalacją klimatyzacji i wentylacji.

Na montaż klimatyzacji w mieszkaniu najczęściej decydują się osoby mieszkające na wyższych kondygnacjach, na których temperatura w gorące dni wyjątkowo dokucza, czy właściciele domków jednorodzinnych z nowoczesnymi, dużymi przeszkleniami.

Bezpieczeństwo i komfort w cenie mieszkania

Wideodomofony i ogrodzone osiedla na stałe wpisały się już w oczekiwania potencjalnych nabywców i krajobraz nowych osiedli. Ochrona 24 h/7 oraz szlaban już nikogo nie dziwią, a mieszkańcy chwalą sobie poczucie bezpieczeństwa, jakie dają im nowoczesne zabezpieczenia. Ci, którzy preferują mieszkania w samym centrum, nie muszą się już obawiać zgiełku i hałasu, ponieważ budynki na nowych osiedlach wyposażane są w najnowszej generacji izolacje akustyczne. Równie ważna jest dla przyszłych mieszkańców mała architektura. Ogrodzony plac zabaw dla dzieci, tereny zielone, własny dziedziniec czy siłownia i kluby fitness to istotne elementy, które często przesądzają o zakupie danego mieszkania. W niektórych inwestycjach spotkamy również rowerownie. Dzięki temu przyszli nabywcy nie muszą doliczać do swoich wydatków zakupu komórki lokatorskiej.

Dużą zaletą jest częstsze wyposażanie mieszkań w rolety zewnętrze, które są skutecznym rozwiązaniem podczas ucieczki przed upałami. Pomimo tego, że nowe osiedla są dobrze zaizolowane, deweloperzy stawiają na jak największy komfort jego przyszłych mieszkańców, dlatego w ofercie spotkamy się z montażem ogrzewania podłogowego na parterze i piętrze. To właśnie mieszkania na tych kondygnacjach są najbardziej narażone na zimno "ciągnące" od piwnicy i garażu podziemnego.

Mimo dużego zainteresowania mieszkaniami pochodzącymi z rynku pierwotnego inwestorzy wzbogacają "deweloperski standard" o kolejne udogodnienia. Część z nich – jak garaże podziemne czy klimatyzacja – nadal pozostają płatne. Ich cena może niekiedy przyprawić o zawrót głowy zwłaszcza długoletnich kredytobiorców, ale zwiększa nasze poczucie komfortu. A to w perspektywie wielu lat może okazać się argumentem "za".