Antresola dzieli także części salonu o różnym przeznaczeniu. Nie trzeba zamykać biblioteki drzwiami – można ją umieścić pod antresolą i to wystarczy, żeby określić jej granice. To samo dotyczy aneksu kuchennego czy kącika telewizyjnego. Antresole najczęściej są zlokalizowane w wysokich pokojach dziennych oraz nad aneksami kuchennymi.

Ważną zaletą antresoli jest również to, że mimo wydzielenia dodatkowej powierzchni na wyższym poziomie przestrzeń pozostaje otwarta, co sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe i bardziej przestronne. Przestrzeń na górze przenika się z przestrzenią na dole. Dzięki antresoli zyskujemy nowe perspektywy widokowe, bo salon można oglądać także z góry.

Dodatkowo takie rozwiązanie spowoduje, że wszyscy członkowie rodziny będą bliżej siebie. Taka otwarta przestrzeń to lepsza integracja mieszkańców. Należy jednak pamiętać, że wysokie pomieszczenia jest trudniej ogrzać, ale dla tych, którzy lubią otwarte przestrzenie i życie rodzinne, antresola jest propozycją wartą uwagi.

Antresola to przede wszystkim dodatkowe efekty przestrzenne we wnętrzu. Często pojawia się w projektach nowych domów. Otwarte schody i galeria są ciekawymi elementami wnętrza. Powiększają pomieszczenie, w którym się znajdują, dzięki czemu stwarzają dodatkową powierzchnię użytkową. Antresola jest rozwiązaniem, dzięki któremu wygospodarujemy trochę dodatkowego miejsca w domu, oraz sposobem na urozmaicenie przestrzeni mieszkalnej. Do jej budowy możemy użyć różnych materiałów. Trzeba jednak pamiętać, aby pasowały stylistycznie do innych elementów wyposażenia pomieszczenia. Ze względu na możliwe duże obciążenia konstrukcji budynku warto jej wykonanie zlecić fachowcom.

Antresola jest miejscem, które najczęściej nie stanowi osobnej kondygnacji, jest wydzielone w górnej części danego piętra i nie jest odgrodzone żadnymi pełnymi ściankami od przestrzeni, z której zostało wydzielone. Dla bezpieczeństwa użytkowników stosuje się balustrady. Kolejną cechą antresoli jest powierzchnia mniejsza niż kondygnacji, z której została wydzielona.

Ten dodatkowy poziom można wygospodarować np. z górnej przestrzeni poddasza – w przypadku domu z poddaszem użytkowym lub parteru – w domu parterowym z niezabudowanym stropem, otwartym na konstrukcję dachu. W obu przypadkach musi być spełniony jeden warunek, aby zbudować antresolę – kondygnacja powinna mieć odpowiednią wysokość. Od tego też zależy, czy na antresoli uzyskamy wygodną przestrzeń, w której będziemy mogli się swobodnie poruszać, czy też będzie to pomieszczenie niższe i mniej funkcjonalne.

Kondygnacja, z której można wydzielić dodatkowy poziom, powinna mieć co najmniej 4,6 m wysokości. Pozwala to na budowę nad wybranym fragmentem parteru wygodnej w użytkowaniu antresoli o wysokości około 2 m. Jej przeznaczenie może być wówczas dowolne. W zależności od możliwości przestrzennych oraz technicznych, a także samej powierzchni antresoli, może ona stanowić jedno pomieszczenie lub też pełnić funkcję dodatkowego, pełnowartościowego piętra z kilkoma pokojami i łazienką. Plan antresoli powinien powstać na etapie projektu czy budowy domu – trzeba właściwie rozmieścić okna połaciowe i instalacje (elektryczną, wodno-kanalizacyjną, grzewczą i wentylację). Jeśli antresola ma być niewielka, można ją zbudować właściwie w dowolnym momencie – na etapie wykańczania budynku albo w domu już zamieszkanym.