Doskonałym przykładem takiej marki jest włoska firma Ceccotti Collezioni. Wyroby tej niewielkiej manufaktury położonej niedaleko Pizy uwielbiają nie tylko celebryci, ale także projektanci, którzy sami zabiegają o zaprojektowanie mebla sygnowanego nazwą manufaktury. Wykonywane przez niewielki zespół rzemieślników produkty sprzedawane są w limitowanych kolekcjach po około 20 egzemplarzy.

Reklama

W przypadku stałych serii nie powstaje ich więcej niż kilkadziesiąt sztuk rocznie. Stoły, biurka, łóżka, regały i wiele innych wykonywane są ręcznie, bez użycia gwoździ, a skóra wykorzystywana do produkcji mebli tapicerowanych to dokładnie ten sam produkt, z którego powstają najbardziej pożądane torebki świata: Kelly Bag i Birkin Bag marki Hermes.

Kolejnym wyjątkowym przykładem sztuki rękodzielniczej są dywany tybetańskie (dostępne m.in. w salonie Tara). Wykonywane są z owczej wełny i różnych roślinnych włókien. Proces produkcji dywanu jest niezwykle pracochłonny i zajmuje około trzech miesięcy (dla wymiarów 170 x 240 cm).

Surowa, nieprzetworzona wełna poddawana jest obróbce polegającej na oddzieleniu czystej wełny od zanieczyszczeń i ręcznemu praniu w wodzie źródlanej. Potem surowiec jest ręcznie czesany. Krok trzeci to wykonywany ręcznie wyprzęd polegający na wyciąganiu i skręcaniu włókien wełny w celu pozyskania nici o odpowiedniej grubości. Następnie wełna jest farbowana zarówno naturalnymi barwnikami roślinnymi, jak i syntetycznymi substancjami.Najważniejszym etapem jest tkanie. Cała praca wykonywana jest ręcznie na pionowym krośnie przez co najmniej trzech tkaczy. Ostateczny kształt dywanu wycinany jest nożycami. Taki wycięty już dywan pierze się w świeżej wodzie, by usunąć brud i przywrócić mu oryginalną jasność wełny. Dywan schnie potem na słońcu przez około 4 – 5 dni.

Bardzo ciekawą propozycją z nieco niższej półki cenowej są z pewnością kolorowe dodatki jednej z najbardziej znanych brytyjskich projektantek Donny Wilson. Talerze z malowanymi w zabawnym stylu buziami, wielobarwne poduchy czy też oryginalne tace i wiele, wiele innych ręcznie wykonywanych dodatków zdobyło już uznanie na całym świecie. Ich charakterystyczny styl pełen energetycznych kolorów oraz niespotykanych wzorów, a także dodatki naładują dom pozytywną energią.

Do wiosny co prawda jeszcze daleko, ale już w tej chwili możemy ożywić wnętrze, umieszczając w nim wazon marki Normann Copenhagen. Inspiracją do stworzenia wazonu Grass była kępka trawy. A można do niej wlać wodę i umieścić kwiaty. Każde w naczyń wykonane jest ręcznie.

Najpierw ceramicy formują cienkie wałeczki, które sklejane są w większe całości. „Surowa trawa” wędruje do pieca, gdzie jest wypalana. Efektem tego zabiegu jest kolejny trawiasty wazon. Produkt oferowany jest w trzech rozmiarach. Nie ma więc obawy, że trafią się dwa identyczne egzemplarze.