Jeśli remontujemy, to całościowo

Reklama

Polacy wychodzą z założenia, że jeśli już podejmują się remontu, to warto przeprowadzić w tym czasie szeroki zakres prac w wielu pomieszczeniach. Użytkownicy Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich dostawcami, najczęściej remontowali pokój dzienny lub sypialnię (91 proc.), a w dalszej kolejności przedpokój (80 proc.), kuchnię (79 proc.) lub łazienkę (77 proc.). Z kolei 21 proc. wskazało na inne pomieszczenia, takie jak osobna toaleta, garderoba, spiżarnia czy pomieszczenie gospodarcze.

Warto przy tym podkreślić, że aż 73 proc. zlecanych w Oferteo.pl prac dotyczyło remontu używanego mieszkania, a w 27 proc. przypadków chodziło o wykończenie nowego, dopiero oddanego do użytku.

W tym drugim przypadku zakres prac zlecanych ekipie jest szerszy.

O kompleksowości prac remontowo-wykończeniowych w polskich mieszkaniach świadczy również powierzchnia, na której są one realizowane. Najczęściej remontujemy metraż od 41 do 60 mkw. (31 proc. wskazań), czyli tyle, ile liczy przeciętne mieszkanie w bloku. Z kolei najrzadziej wskazywane były powierzchnie od 81 do 100 mkw. oraz nieprzekraczające 20mkw. – czyli wielkości np. jednego pokoju.

Jakie ma to przełożenie na liczbę remontowanych pomieszczeń? Badani przez Oferteo.pl najczęściej deklarowali chęć remontu czterech (64 proc.), a tylko w 8 proc. przypadków jednego pomieszczenia – np. łazienki lub kuchni.

Jakie prace zlecamy fachowcom

Raport Oferteo.pl pokazuje również, że szukamy ekipy, która będzie w stanie zrealizować szeroki zakres prac: od malowania po montaż armatury łazienkowej.

Usługą, która cieszyła się wśród zleceniodawców największą popularnością, było układanie glazury lub terakoty. Specjalizujących się w tym fachowców szukało 73 proc. badanych. Tylko o 1 proc. mniej zainteresowanych było malowaniem i położeniem gładzi, a pierwszą trójkę najczęściej poszukiwanych specjalistów zamykają osoby wykonujące instalacje wodno-kanalizacyjne (68 proc.).

Z kolei najrzadziej było wyrażane zapotrzebowanie na tynkowanie (38 proc.) oraz montaż płyt gipsowo-kartonowych (48 proc.).

- Wyraźnie widać, że zleceniodawcy wolą powierzać specjalistom coraz szerszy zakres prac niż zajmować się nimi samodzielnie – zwraca uwagę Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. – Z jednej strony może to zwiększyć koszty, ale też daje w wielu przypadkach gwarancję solidnie wykonanej pracy i pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

Goni nas czas

Prawie połowa użytkowników Oferteo.pl szukając ekipy remontowej wskazywała, że potrzebuje fachowców jak najszybciej. Tylko 19 proc. badanych deklarowało, że planuje rozpocząć remont w ciągu trzech miesięcy lub później. Tymczasem to właśnie branża usług remontowych i wykończeniowych wymaga od zleceniodawcy starannego planowania.

- Poszukując wykonawców remontu należy mieć na uwadze, że najlepsi z nich mają zajęte długie terminy do przodu. Warto więc prace planować z takim wyprzedzeniem, aby mieć czas na znalezienie sprawdzonej i solidnej ekipy – mówi Karol Grygiel. – Oczywiście pospiech bywa uzasadniony, na przykład w nagłych sytuacjach. Wtedy jednak warto dokładnie zapoznać się z opiniami na temat dostępnych fachowców, a nawet poprosić ich o przedstawienie referencji.

Ile to kosztuje

Ceny za konkretne prace różnią się w zależności od stopnia ich skomplikowania, wysokości robocizny czy też lokalizacji. Ile więc należy zapłacić za najpopularniejsze usługi remontowe?

- układanie glazury lub terakoty: 50-70 zł/mkw., jeśli należałoby skuć stare płytki, koszt wzrasta o ok. 15-25 zł/mkw.
- malowanie: 8-12 zł/mkw., w przypadku kładzenia gładzi należy doliczyć nawet ok. 25 zł/mkw.
- instalacja wodno-kanalizacyjna: 100-120 zł za punkt
- położenie paneli lub parkietu: 15-25 zł/mkw.
- instalacja elektryczna: 30-50 zł za punkt
- montaż armatury łazienkowej (wanna/WC/umywalka): 300-500 zł
Metodologia badania
Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 10 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w serwisie Oferteo.pl od 1 stycznia 2017 roku do 10 sierpnia 2018 roku przez osoby poszukujące ekipy remontowej.