Prezes Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa Ryszard Kowalski zaznacza przy tym, że rząd niesprawiedliwie traktuje inwestorów indywidualnych i deweloperów. Deweloperzy mogą korzystać z obniżonej 8. procentowej stawki VAT. Ten system obejmował również inwestorów indywidualnych, ale od nowego roku będą oni musieli kupować materiały budowlane obłożone 23 procentowym VAT-em bez możliwości zwrotu różnicy.

Reklama

Zdaniem Ryszarda Kowalskiego trudno zrozumieć takie działania rządu.

W konsekwencji zniesienia ulgi materiały budowlane będą droższe o 15 procent, co z kolei spowoduje wzrost kosztów budowy czy remontu domu.

W efekcie może to być duży cios dla całej branży budowlanej - tłumaczy wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich Marek Poddany. Jego zdaniem, przełoży się to w pierwszej kolejności na zmniejszenie aktywności gospodarczej, ale w dalszej kolejności odbije się także na wszystkich segmentach branży.

Tymczasem według ministerstwa finansów ulga nie jest likwidowana, lecz - jak wyjaśnia rzeczniczka resortu Wiesława Dróżdż - wygasa. Dodaje przy tym, że osoby, które w tym roku kupowały materiały będą mogły liczyć na zwrot różnicy VAT-u.

Likwidacja ulgi dla inwestorów indywidualnych może przynieść budżetowi około miliarda złotych rocznie.