Jak podaje ”Puls Biznesu” Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej opracowało projekt, który znosi obowiązek informowania firm z 7-dniowym wyprzedzeniem o planowanych kontrolach.

Reklama

Resort tłumaczy, że w ten sposób chce utrudnić firmom, w tym także sklepom i składom budowlanym ukrywanie nieprawidłowości i pozbywanie się wadliwych wyrobów.

Ograniczenia kontroli były wielkim osiągnięciem ustawy o swobodzie gospodarczej. Dzięki współpracy rządu i organizacji przedsiębiorców udało się osiągnąć kompromisowe rozwiązania cywilizujące inspekcje - mówi w "Pulsie Biznesu" Katarzyna Urbańska, dyrektor biura prawnego PKPP Lewiatan. Ryszard Kowalski, prezes Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa podkreśla z kolei: Popieramy ten projekt. Wchodzenie bez ostrzeżenia inspekcji budowlanej nie zaszkodzi rzetelnym firmom. Skutecznie zaś wyeliminuje oszustów i zwalczy nieuczciwą konkurencję.

Ale projekt przewiduje też szybsze karanie - mandaty do 5 tys. zł miałby być nakładane od ręki. Teraz przestępstwa ścigane są kodeksem karnym. Przepisy mają być zaostrzone od 1 lipca 2013 roku.