Jak wynika z danych Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami największe zniżki na działki budowlane oferują sprzedający w okolicach Poznania. Z reguły ceny są niższe nawet o kilkadziesiąt procent w porównaniu z tymi z 2008 roku. Wahają się między 50 a 150 zł za mkw. – mówi „Rz” Ewa Ruszkiewicz, członek zarządu stowarzyszenia i pośrednik z poznańskiej Grupy 3000.

Reklama

Joanna Lebiedź z Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości dodaje, że koszty zakupu ziemi są znacząco niższe także w mazowieckim: - Dziś w okolicach stolicy można znaleźć grunty budowlane w cenie poniżej 80 zł za mkw., podczas gdy pięć lat temu działki w zbliżonych lokalizacjach sprzedawały się jak świeże bułeczki za 300 zł za mkw.

Słabe zainteresowanie klientów wpływa też na niższe ceny wywoławcze gruntów. O ile w 2008 roku np. w Warszawie za mkw. wynosiły one 930 zł, o tyle w 2012 roku było to już 850 zł.

Tymczasem okazuje się, że na kupców firmy czekają średnio rok, a nierzadko nawet dwa lata.

Na rynku terenów budowlanych panuje dziś ogromny zastój. (...) Do tego dochodzą też inne czynniki, na które potencjalni nabywcy coraz bardziej zwracają uwagę, np. wysokie koszty budowy domu i wiele formalności z tym związanych oraz rosnące wydatki na utrzymanie domu, szczególnie na ogrzewanie – komentuje dla „Rzeczpospolitej” Marcin Drogomirecki, ekspert serwisu Domy.pl.