Jak wyliczył serwis Oferteo.pl, gdyby dom o powierzchni 102 mkw. wybudować "pod klucz”, to trzeba byłoby się z kolei przygotować na wydatek rzędu 200-300 tys. zł. Rozbieżności w podanych kwotach wynikają przede wszystkim z różnic w cenach materiałów budowlanych w zależności od regionu Polski, a także z przyjętego standardu wykończenia.

Reklama

Dom w stanie deweloperskim to wydatek od 180 tys. zł do maksymalnie 250 tys. zł, jak informuje serwis.

Analiza pokazuje także, jakie rozwiązania najczęściej wybierają Polacy. Chcą budować przede wszystkim tradycyjne domy murowane z cegły ceramicznej (44,1 proc.) albo z bloczku komórkowego, przede wszystkim z ytongu (32 proc.). Mniejszą popularnością cieszą się inne technologie budowania, takie jak np. szkieletowa (8,5 proc.) i domy z bali (3,1 proc.).

Z reguły budowle są kryte dachówką ceramiczną (44 proc.). Tylko co trzeci Polak decyduje się na blachodachówkę lub inny rodzaj blachy.

Ale okazuje się jednak, że Polacy coraz częściej decydują się na odejście od inwestowania w piwnice. Tylko co ósmy zlecający jest teraz zainteresowany podpiwniczeniem swojego domu.

Poza tym przy wznoszeniu domów coraz chętniej korzystają z gotowych projektów, tylko 31 proc. z nich powstaje po konsultacjach bezpośrednio z architektami, wynika także z danych Oferteo.pl. Przeanalizowano ponad 2,5 tys. zapytań.