Dodatkowe, comiesięczne świadczenie w zamian za przeniesienie prawa własności posiadanej nieruchomości z prawem do jej dożywotniego użytkowania. Czy możliwość ta niesłusznie nie cieszy się popularnością? Sprawdźmy szczegóły tej propozycji.

Reklama
Charakterystyka odwróconej hipoteki
Odwrócona hipoteka dostępna jest na naszym rynku od stosunkowo niedługiego czasu. Produkt ten oferuje na polskim rynku już kilka podmiotów: Fundusz Hipoteczny „Familia”, Fundusz Hipoteczny DOM, Centralny Fundusz Hipoteczny i Fundusz Senior.
Osoby, które zdecydują się na skorzystanie z odwróconej hipoteki mogą liczyć na:
• Dożywotnio wypłacane, zwolnione z podatku comiesięczne świadczenie waloryzowane co kwartał o wskaźnik inflacji;
• Możliwość pozostawienia określonej puli dla spadkobierców w wysokości do 40% wartości nieruchomości!
• Bezpłatne konsultacje i porady z wykwalifikowanym prawnikiem i notariuszem;
• Możliwość przywrócenia własności po spełnieniu odpowiednich warunków – tj. zwrotu wypłaconych świadczeń i poniesionych kosztów (notarialnych itp.)Warto w tym miejscu dodać, że pomimo brak szczegółowego rozwiązania prawnego regulującego przedmiotową materię – wszystko odbywa się całkowicie zgodnie z przepisami obowiązującymi w naszym kraju. Całość materii usankcjonowana jest w Kodeksie Cywilnym, zaś wszystkie czynności prawne związane z odwróconą hipoteką opierają się na umowie o dożywocie, przez ten kodeks regulowanej (w prawodawstwie polskim pojęcie „odwróconej hipoteki” jeszcze nie istnieje) i odbywają się w formie aktu notarialnego, zatem są niepodważalne.

Diabeł zazwyczaj tkwi w szczegółach…

Wszystkie osoby zainteresowane skorzystaniem z oferty tzw. „odwróconej hipoteki” powinny również wiedzieć o tym, że:

• Minimalny wiek osoby, która może oddać funduszowi własną nieruchomość wynosi aż 65 lat (średni wiek życia kobiety i mężczyzny w Polsce wynosi odpowiednio 79 i 72 lata);
• Kobieta w wieku 65 lat przekazując nieruchomość o wartości 400 000 zł otrzymuje świadczenie w wysokości 530 zł miesięcznie, zaś mężczyzna w tym samym wieku i dla takiej samej wartości nieruchomości co miesiąc otrzyma 680 zł;
• Decydując się na opcję pozostawienia określonej puli dla spadkobierców musimy zaakceptować fakt, że i tak już niewysokie świadczenia zostaną jeszcze znacząco obniżone…

Lepiej nie można wybrać czy lepiej się nie dotykać?

Dokonywane we własnym zakresie wyliczenia opłacalności przedsięwzięcia pt. „odwrócona hipoteka” sposobem na lepsze życie na emeryturze nie nastrajają optymistycznie. Przykładowo kobieta, która przekaże w wieku 65 lat swoją nieruchomość wartą 400 000 zł i odejdzie z tego świata tak jak średniostatystyczna Polka zainkasuje w sumie jedynie około 90 000 zł.

Warto chyba jednak sprzedać nieruchomość, zaś środki przeznaczyć np. na lokatę bankową i wynajmować mieszkanie za odsetki. Jednak jeśli ktoś naprawdę chce można taką propozycję rozważyć… Nie można pominąć faktu, że tego rodzaju rozwiązanie cieszy się dużą popularnością na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii oraz w USA, zatem być może boom tego rodzaju rozwiązania jeszcze przed nami?