Można na niej zobaczyć, jak Warszawa będzie się zmieniać w niedalekiej przyszłości. Powstają ciekawe koncepcje i projekty dotyczące kreowania nowych przestrzeni publicznych, poprawy jakości już istniejących, realizacji idei miasta otwartego i przyjaznego dla jego mieszkańców. „Stadion siedmiolecia”, „Kwartał muzyczny”, rewitalizacja ulicy Chmielnej i Świętokrzyskiej, to tylko niektóre z nich.
W Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego (BUW) przy ul. Dobrej 56/66 ruszyła 16. edycja architektonicznej wystawy „Plany na przyszłość”, organizowanej przez Centrum Łowicka. Wystawę podzielono na 112 tematów zebranych w 8 działach obejmujących nowe projekty: budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, rewitalizacje starych kamienic, plany zagospodarowania przestrzennego, dyplomy studentów architektury. Można też zobaczyć i ocenić prace nagrodzone w konkursach m.in. na siedzibę orkiestry Sinfonia Varsovia na Pradze, przebudowę placu Trzech Krzyży czy zagospodarowanie Cypla Czerniakowskiego.
„Plany na przyszłość” to plansze, mapy, makiety, animacje i filmy o architektach i architekturze. Film z cyklu „Wnętrze architekta” przybliża postać Magdaleny Staniszkis, wybitnego architekta i urbanisty, która opowiada o mieście i mądrym planowaniu.
Wystawa to także edukacja. Po raz pierwszy w jej ramach rusza Akademia Małego Architekta, czyli warsztaty architektoniczne dla dzieci. Zabawa w ciepło i zimno, w zgodzie z sąsiadem, zielono mi – to kreatywne zajęcia, podczas których dzieci poznają pojęcia dom, miasto, architektura. Nauczą się obserwować otaczający je zabudowany świat, poznają rolę zieleni i przyrody w kształtowaniu przestrzeni do życia.
Reklama
Wszystkie pokazane na wystawie plany i projekty wraz z tekstami objaśniającymi są zebrane w obszernym dwujęzycznym katalogu. Wystawa pod honorowym patronatem prezydent m.st. Warszawy jest czynna codziennie w godzinach 10 – 20 i potrwa do 2 czerwca.
Reklama
tsg