Nowy obiekt, który stanie na 4,3-hektarowej działce, będzie miał 45 tys. mkw. powierzchni przeznaczonej pod najem. Z tego aż 3,5 tys. mkw. zaplanowano pod kino. Oprócz tego znajdzie się tam ponad 100 sklepów i restauracji. Na zmotoryzowanych czekać będzie dwukondygnacyjny parking podziemny. Pracami nad projektem nowej galerii zajmuje się pracownia MOFO Architekci. Na deskach kreślarskich architektów z tej pracowni powstały projekty m.in. Pasażu Grunwaldzkiego we Wrocławiu i Focus Parku w Bydgoszczy.

Reklama

Operatorem hipermarketu będzie oczywiście Tesco w formacie Extra, czyli z bogatszą niż dziś ofertą i dodatkowymi usługami. "Obecnie jesteśmy na etapie kompletowania dokumentów niezbędnych do wystąpienia o pozwolenie na budowę. Powinno to nastąpić w II kwartale 2011 roku. Pierwszych klientów chcielibyśmy powitać w CH Kabaty jeszcze w 2013 roku" - mówi Michał Sikora, rzecznik prasowy Tesco Polska.

Plany nowej inwestycji na terenie obecnego hipermarketu Tesco ujawniło już kilka lat temu. W 2008 roku o inwestycji zrobiło się głośno, a to za sprawą uchwalanego wtedy planu zagospodarowania miejscowego. Wstępny projekt dokumentu zakładał dla działki Tesco współczynnik intensywności zabudowy na poziomie 3,5. Oznaczało to, że łączna powierzchnia zabudowy wraz z garażami mogłaby być 3,5 razy większa od powierzchni parceli.

Wzbudziło to duże kontrowersje wśród włodarzy Ursynowa, tym bardziej że uchwalone dwa lata wcześniej studium zagospodarowania miasta wyznaczało dla tego obszaru współczynnik intensywności zabudowy na poziomie 1,5. W uchwalonym latem 2008 roku planie miejscowym przyjęto ostatecznie, że wskaźnik intensywności zabudowy wyniesie 1,5.

Hipermarket przy ul. Wąwozowej powstał w 1999 roku. Tesco stało się właścicielem tego obiektu w połowie 2002 roku, kiedy kupiło sieć 13 sklepów Hit od niemieckiej grupy Dohle. Była to jedna z największych transakcji na polskim rynku powierzchni handlowych. Jej wartość opiewała na niespełna 420 mln funtów. Wartość inwestycji Tesco w Polsce w latach 1995 – 2010 wyniosła 10 mld zł. Tesco posiada obecnie 350 sklepów w całym kraju, 27 stacji benzynowych oraz własne centra dystrybucyjne. Firma zatrudnia ponad 28 tys. pracowników, a jej obroty przekraczają 9,3 mld zł rocznie.