Poza luksusowym Konstancinem zaletą wszystkich podwarszawskich miejscowości są ceny. Nie inaczej wygląda sytuacja w Pruszkowie. Potencjalni nabywcy znajdą tutaj nieruchomości w cenach 4,5 – 6 tys. zł za 1 mkw., czyli średnio o 3 tys. zł mniej niż w stolicy. Minusem jest jednak oferta. W mieście nie powstaje wiele nowych inwestycji. Dwie największe zrealizowane w ostatnim roku liczą niespełna 100 mieszkań każda. W sprzedaży pozostały jedynie pojedyncze z nich.

Reklama

W najbliższych tygodniach oddane zostaną 52 mieszkania w drugim etapie Osiedla Atrium, które buduje firma Jankowski Pulchny Budownictwo Mieszkaniowe. W przyszłym roku deweloperzy rzucą na rynek następne 200 lokali. Na II kwartał Agro-Man deklaruje zakończenie pracy przy kolejnym etapie osiedla Twój Parzniew. Rozplanowano w nim 162 nowe lokale, zaś cały projekt zakłada, że powstanie ich aż 610.

Jesienią 2010 roku pierwsi nabywcy otrzymają klucze do inwestycji Przy Lipowych Drzewach, gdzie na czterech kondygnacjach znalazło się miejsce dla 62 mieszkań. Statystycznie w Pruszkowie powstaje około 200 nowych mieszkań rocznie. To niewiele, zwłaszcza w porównaniu z mniejszym Piasecznem, gdzie przyrost ten jest pięciokrotnie większy.

Taniej z drugiej ręki

Potencjalni nabywcy przebierać mogą za to na rynku mieszkań z drugiej ręki. Po wpisaniu hasła „Pruszków” w wyszukiwarkę portalu Oferty.net natrafimy aż na 1,5 tys. ofert sprzedaży mieszkania. Duży wybór mają osoby, które poszukują najtańszych propozycji w nieco gorszym standardzie. Takie lokale są dostępne już za 3,5 tys. zł za 1 mkw. Dla porównania nawet na obrzeżach Warszawy podobne oferty są przynajmniej o 1,5 tys. zł droższe. Średnia wartość lokum z drugiej ręki wynosi w Pruszkowie 6,4 tys. zł za 1 mkw. I właśnie w przedziale 6 – 7 tys. zł za 1 mkw. dostępnych jest najwięcej mieszkań.

W Pruszkowie nie można mówić o rozwarstwieniu ofert, które znane jest z niektórych warszawskich dzielnic. W tym przypadku droższe mieszkania nie zawyżają średniej ceny ofertowej, bowiem jest ich niewiele. Z 1,5 tys. lokali wystawionych na sprzedaż nieco ponad setka to lokale o podwyższonym standardzie, których właściciele żądają więcej niż 8 tys. zł za 1 mkw.

Dobry dojazd

Zaletą Pruszkowa jest także dobra komunikacja. W tej konkurencji miasto wygrywa z innymi lokalizacjami wokół stolicy. Osoby, które muszą dotrzeć do Warszawy, na co dzień powinny wybrać kolej. Kursują pociągi zarówno SKM, jak i Kolei Mazowieckich. Czas dojazdu do centrum wynosi nieco ponad 20 min. Pozwoli to także ominąć korki w Alejach Jerozolimskich. Jak widać, do centrum stolicy dojedziemy niejednokrotnie szybciej niż z dalszych zakątków Woli czy Pragi-Południe. Atutem jest także częstotliwość kursowania pociągów. Biorąc pod uwagę rozkłady jazdy obydwu przewoźników, w godzinach szczytu możemy liczyć na transport nawet co 10 minut.Samorząd chwali się przede wszystkim możliwościami rozwoju dla najmłodszych. Jak czytamy na stronie internetowej urzędu miejskiego, jest tutaj aż 17 przedszkoli i drugie tyle szkół. Z tego osiem to placówki prywatne. Wydaje się więc, że jest to lokalizacja idealna dla osób z dziećmi. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę pozostałe zalety miasta.

Postawili na sport

Dekadę temu Pruszków budził jednoznaczne skojarzenia z półświatkiem. Teraz ma zupełnie inne oblicze. Główny magnes, który może przyciągnąć osoby poszukujące mieszkania, to infrastruktura sportowa. Miasto liczy ponad 55 tys. mieszkańców, ale niejedna większa aglomeracja nie może się pochwalić takimi obiektami sportowymi jak Pruszków. Swoją siedzibę w Pruszkowie ma Wyższa Szkoła Kultury Fizycznej i Turystyki. Dwa lata temu otwarto pierwszy w Polsce kryty tor kolarski – BGŻ Arena. Mimo że jest to młody obiekt, odbyły się już na nim mistrzostwa Europy i mistrzostwa świata w kolarstwie torowym. To miejsce nie tylko dla zapalonych rowerzystów. Na terenie toru organizowane są także liczne koncerty.

Pruszków ma wiele do zaoferowania również fanom piłki nożnej i pływania. W mieście dostępne są dwie pływalnie. Natomiast lokalny klub piłkarski Znicz dysponuje jednym z najnowocześniejszych stadionów na Mazowszu. Osoby, którym zależy na trochę mniej aktywnym wypoczynku, mogą się wybrać do jednego z czterech parków.