– Nie zachowała się ikonografia dokumentująca oryginalny wygląd fasady. Udało się natomiast odremontować charakterystyczne lukarny, czyli okna dachowe. Renowacji poddaliśmy także zachowane w kamienicy gzymsy, które chronią elewację przed opadami – mówi Iwona Postek z firmy Celtic Property Developments. Gruntownie odnowiono też oryginalną drewnianą klatkę schodową i drzwi.

Reklama

We współpracy z firmą specjalizującą się w kowalstwie artystycznym wykonano kutą bramę kamienicy oraz ozdobne detale, m.in. oświetlenie czy numerację mieszkań. Powierzchnie wspólne, tj. wykończenie wnętrz holi wejściowych oraz klatek schodowych, zaprojektowane zostały przy udziale firmy Warsztat Tradycji. W czteropiętrowej kamienicy mieści się obecnie 12 apartamentów o powierzchni od 50 do 125 mkw. Nowo powstałe mieszkania dają dużą swobodę aranżacji wnętrz. Średnia cena brutto za 1 mkw. mieszkania wynosi 11 900 zł.

Kamienica Ludwika Szansera przy Koszykowej 69 powstała w latach 1895 – 1896. Z uwagi na swoją lokalizację stanowi część zabytkowego układu architektonicznego zwanego Osią Stanisławowską. W 1936 roku do kamienicy przeprowadziła się z placu Trzech Krzyży rodzina Mieczysława Fogga. Spędzili w kamienicy całą okupację. W ich mieszkaniu ukrywano uciekinierów z getta.

W kamienicy mieściło się także studio nagrań wytwórni płyt gramofonowych Fogg Record, założonej w 1948 r. przez Mieczysława Fogga. Studio mieściło się w jego mieszkaniu pod numerem 6 do 1951 r. Fogg Record opublikowała łącznie około 200 płyt.