Po wybudowaniu w latach 2000 – 2005 przez AIG/Lincoln w Lipkowie koło Izabelina osiedla 99 bliźniaków inwestycje mieszkaniowe w rejonie Kampinosu można było policzyć na palcach jednej ręki. Większych projektów w ostatnich latach w ogóle tam nie realizowano, a deweloperzy woleli budować na południe i południowy zachód od Warszawy. Okolice Kampinosu wracają jednak do łask, a realizowane bądź dopiero planowane projekty nie należą do najmniejszych.

Reklama

Domy pod lasem

Jednym z większych przedsięwzięć w tamtych okolicach jest Oaza Kampinos, którą buduje austriacki deweloper, firma UBM. W Małocicach w pobliżu Puszczy Kampinoskiej deweloper chce postawić w I fazie 49 domów w zabudowie wolno stojącej i bliźniaczej. Cały projekt jest jednak znacznie większy. Osiedle powstaje na działce o powierzchni 32 hektarów, na których wyrosnąć ma w sumie ponad 200 domów.

Reszta inwestycji w domy jednorodzinne w tamtej okolicy ma jednak mniejsze rozmiary. Najwięcej takich projektów zlokalizowanych jest w okolicach Łomianek, pojedyncze osiedla ulokowano też w Nowych Grochalach i w Zaborówku. W zależności od lokalizacji, powierzchni i standardu budynku ceny domów w okolicach Kampinosu wynoszą 0,6 – 1,5 mln zł.

Osiedla domów ze względu na swoją charakterystykę i zazwyczaj nieduże rozmiary powstają na mniej zurbanizowanych gruntach. Tam, gdzie zabudowa gęstsza, deweloperzy preferują osiedla mieszkaniowe. Na północ od Bielan powstawało jednak niewiele tego typu inwestycji. Sytuacja zmieniła się nieco, po tym jak Ronson zdecydował się na budowę dużego projektu w Łomiankach.

Reklama

Osiedle o nazwie Naturalis rośnie między ulicami Wiślaną i Fabryczną na działce po starej garbarni. W ramach całego projektu powstanie łącznie 11 budynków z około 500 mieszkaniami. W pierwszym etapie osiedla wybudowany zostanie jeden budynek z 52 mieszkaniami. A pierwsi mieszkańcy będą mogli się wprowadzić w I kw. 2012 r. Ceny mieszkań wynoszą 6 – 7 tys. zł za 1 mkw.

ReklamaNowe miasto

Prawdziwym gigantem, jeśli dojdzie do realizacji, będzie jednak projekt firmy Kinglet. Deweloper z irlandzkim kapitałem zapowiedział wielką inwestycję, która ma powstać na powierzchni 164 hektarów w miejscowości Łomna w gminie Czosnów położonej na północ od Łomianek. Zaplanowano tam nie tylko kompleks mieszkalny dla 3 tys. osób, ale też centrum usługowo-konferencyjne oraz zakłady produkcyjne. W planach inwestorów jest również budowa trzech hoteli na ponad 700 pokoi. Powstać ma też centrum konferencyjno-ekspozycyjne o powierzchni 95 tys. mkw. oraz centrum usługowo-handlowe na ponad 140 tys. mkw. Ale to nie wszystko. Irlandczycy chcą też zbudować park biurowy, hale przemysłowe, amfiteatr, przystań na Wiśle oraz budynki rekreacyjne i edukacyjne.

Kinglet ogłosił swoje plany już kilka lat temu, ale mimo zapowiedzi, że pierwsze budynki mogłyby stanąć w tym roku, do rozpoczęcia budowy nie doszło. Firma prowadzi w dalszym ciągu prace przygotowawcze.