Część z nich lokalizowana jest również na niewielkich wolnych przestrzeniach pomiędzy starszą zabudową. Są to zazwyczaj podwórka lub nieduże place oddzielające od siebie starsze budynki. Takie postępowanie powoduje mocne zagęszczenie zabudowy.

Reklama

Nowe między starym

Taktykę zagęszczania istniejącej zabudowy wybrała też firma Belgravia Polska, która stawia nieduży apartamentowiec na Saskiej Kępie. Budynek z zaledwie 12 lokalami rośnie na niewielkim placu pomiędzy zabudowaniami tworzącymi pierzeje ulic: Waszyngtona, Angorskiej i Niekłańskiej. Apartamentowiec, którego budowa jest już w zaawansowanym stadium, nosi nazwę Belgravia Residence i liczy cztery piętra. Powierzchnia powstających tam mieszkań wynosi 40 – 100 mkw.

– Apartamentowiec zaprojektowany został w taki sposób, aby stylem nawiązywać do przedwojennej, modernistycznej architektury. Dzięki temu idealnie wpisuje się w pejzaż Saskiej Kępy – zachwala swój projekt deweloper.

Oprócz mieszkań w budynku znajdzie się dwupoziomowy, podziemny garaż oraz lokal użytkowy o powierzchni niemal 190 mkw. Swoim klientom deweloper zapewnia możliwość wykończenia apartamentów pod klucz przy współpracy z firmą RedNet Dom, która specjalizuje się w wykończeniach lokali w różnym standardzie i w projektach indywidualnych.

Milion w pogotowiu

Belgravia Residence nie jest inwestycją skrojoną na każdą kieszeń. Ceny, które wyznaczył deweloper, są dość słone. Za 1 mkw. mieszkania firma żąda 13 600 – 14 500 zł brutto. Zakup lokalu użytkowego to wydatek 15 500 zł za 1 mkw. brutto. Niemało Belgravia policzyła również za garaż podziemny. Zakup jednego miejsca to 55 000 zł mniej w portfelu.

Taki pułap cenowy powoduje, że kupno najmniejszego lokum w inwestycji, którego powierzchnia wynosi 40 mkw., oznacza nadszarpnięcie domowego budżetu ponad 600 tys. zł. Osoby lubiące większe przestrzenie powinny liczyć się z wydatkiem 800 tys. – 1,5 mln zł. Nie są to małe pieniądze i znalezienie chętnych na ich wyłożenie do łatwych zadań nie należy. Deweloper nie traci jednak rezonu.– Po minionym kryzysie dostrzegamy ponownie wzmożone zainteresowanie oferowanymi przez nas apartamentami. Z oferowanych przy al. Waszyngtona dwunastu luksusowych mieszkań w tej chwili do sprzedania mamy już tylko pięć – mówi Paweł Charuba, prezes Belgravia Polska.

Reklama

Chętni na zamieszkanie w Belgravia Residence nie powinni jednak podejmować pochopnie decyzji. Klient na apartamenty to obecnie rzadki gatunek, również u tego dewelopera. Od połowy marca 2010 r. liczba dostępnych lokali w budynku na Saskiej Kępie zmniejszyła się o... jedno.

Kolej na Śródmieście

To jednak nie zniechęca Belgravii przed kolejnymi inwestycjami. Firma już zapowiedziała, że tym razem pierwszą łopatę wbije na działce przy ul. Nowolipie 7a. Powstać tam ma 50 mieszkań i około 1000 mkw. powierzchni biurowo-komercyjnej oraz dwupoziomowy garaż podziemny.

Deweloper zamierza też budować apartamentowiec Villa Saska przy ul. Niekłańskiej 19. W dwupiętrowym budynku powstanie zaledwie pięć luksusowych apartamentów.