W każdym polskim mieście są dzielnice, które cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród kupujących. Na zamieszkanie w pożądanej i, co często za tym idzie, prestiżowej lokalizacji wyłożyć jednak trzeba spore pieniądze.

Mokotów i Wawer w stolicy

Ze statystyk serwisu OtoDom.pl wynika, że w Warszawie kupujący najchętniej szukają domów w Wawrze, a mieszkań na Mokotowie.

Użytkownicy serwisu najczęściej poszukiwali domów w Wawrze i na Białołęce. Ta pierwsza dzielnica oferuje mieszkańcom ciszę i dużo zieleni, a średnia cena wynosi 5416 zł za 1 mkw.

– Dużym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości przy całej tzw. linii otwockiej – mówi Danuta Grelewicz-Pogórska z biura nieruchomości AD.Drągowski. Decydujące są atrakcyjność terenów i łatwość komunikacji z Warszawą, głównie dzięki kolejce podmiejskiej.

Kupujący, którzy rozglądają się za mieszkaniem, nie chcą jednak zbyt długo dojeżdżać. Najchętniej zamieszkaliby na Mokotowie, popularne jest też Śródmieście.

– Mokotów ma bardzo rozbudowaną infrastrukturę i pewien urok, a nawet prestiż – dodaje Danuta Grelewicz-Pogórska.


Podgórze pod Wawelem

Jeżeli Kraków, to tylko Podgórze i Krowodrza – wynika z analiz przedstawionych przez OtoDom.pl. W obrębie tych dzielnic wybudowano ostatnio wiele nowych apartamentowców.

Na Podgórzu, które nieco straciło w oczach kupujących, średnia cena nieruchomości z rynku wtórnego sięga 5049 za 1 mkw., a na Krowodrzy 6662 zł za 1 mkw. Najdroższą dzielnicą w grodzie Kraka pozostaje Stare Miasto, gdzie mieszkanie z rynku wtórnego wyceniane jest na 7720 zł za 1 mkw.

– Efektem powodzi jest ostatnio spadek zainteresowania ze strony kupujących popularnymi do tej pory rejonami Podgórza. Z kolei Krowodrza cieszy się niezmienną popularnością. Oczywiście prym wiedzie tzw. stara część – wybierana przez studentów, z dobrą komunikacją i terenami rekreacyjnymi – uważa Konrad Koniarz z biura nieruchomości Grupa B12 Nieruchmości.


Na zachodzie bez zmian

Statystyki OtoDom.pl wskazują, że najpopularniejszą dzielnicą Szczecina jest Pogodno. Użytkownicy serwisu poszukują także mieszkań na Niebuszewie, a domków na Gumieńcach i Bezrzeczu. Średnia cena mieszkań na Pogodnie z rynku wtórnego to 5218 zł za 1mkw., a domu – 4517 zł za 1 mkw.

Swoje przyzwyczajenia mają też Poznaniacy. Jeśli już zastanawiają się nad zakupem mieszkania, to najchętniej w centrum.

Stare Miasto stolicy Wielkopolski nie kusi jednak niskimi cenami. Sprzedający wyceniają średnio 1 mkw. lokum z rynku wtórnego na 6561 zł. Dużą popularnością cieszą się również okolice Nowego Miasta i Grunwald. W tej ostatniej dzielnicy znajdziemy domy z rynku wtórnego za prawie 5 tys. za 1 mkw.

– Myślę, że obecnie klienci wybierają na zakup domu również obrzeża Poznania, a powodem oczywiście jest cena gruntu – mówi Jacek Melcer z biura nieruchomości Handom.

Poszukujący nieruchomości we Wrocławiu najchętniej wybierają mieszkania na Krzykach, w Śródmieściu i Fabrycznej.

– Dzielnice te charakteryzują się najwyższą podażą na rynku pierwotnym i wtórnym pod względem liczby oferowanych mieszkań i tam też poczyniono najwięcej nowych inwestycji – wyjaśnia Paweł Idziekowski z biura nieruchomości House Trader Nieruchomości.

Krzyki to w większości nowe budownictwo oraz modernizowana i budowana infrastruktura drogowa. Według statystyk OtoDom.pl 1 mkw. mieszkania wyceniany jest tam na 6398 zł, podczas gdy w Śródmieściu sprzedający liczą średnio 6561 zł.

Krzyki pożądane są też jako lokalizacja dla domów jednorodzinnych. W tej kategorii dzielnicy depczą po piętach Fabryczna i Psie Pole.

– Decydujące znaczenie ma tutaj cena gruntu, która w części północnej oraz zachodniej Wrocławia jest relatywnie niższa niż na południu – tłumaczy Paweł Idziekowski.