O tym, że o kredyt na nową inwestycję jest trudno – wiadomo nie od dziś. Na finansowanie bankowe mogą liczyć jedynie gracze z doświadczeniem, którzy dysponują dobrym projektem. Ale nawet oni muszą sprostać wysokim wymaganiom bankowców, np. sprzedać 30 proc. lokali, zanim bank udzieli pożyczki. Firmy mniejsze, z niewielkim doświadczeniem, nawet posiadające perspektywiczny projekt, mogą o pieniądzach z banku pomarzyć, jeśli nie dysponują wysokim wkładem własnym. Niewiele też wskazuje na to, aby polityka banków miała złagodnieć w najbliższym czasie.
Pole pozostawione odłogiem przez banki starają się zagospodarować różnego rodzaju fundusze, które wprawdzie chętnie pożyczą, ale na wysoki procent. Do walki o względy małych deweloperów stanęła też firma Home Broker, znana głównie z pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Z deweloperami wprawdzie współpracuje nie od dziś, pomagając im znaleźć chętnego na mieszkanie, teraz będzie jednak pośredniczyła także w pozyskiwaniu przez budowlańców środków na nowe inwestycje.
Home Broker rozpoczął współpracę z bankiem Idea, specjalizującym się w obsłudze małych i średnich firm. Dzięki niej w firmie powstała nowa linia biznesowa, odpowiadająca na zapotrzebowanie przedsiębiorców na usługi związane z nieruchomościami. W ofercie jest kredyt na inwestycje deweloperskie.
"Dostrzegamy potencjał wśród przedsiębiorców i chcemy pomóc im realizować ich plany" - mówi Damian Milibrand, prezes Home Broker. Głównym motorem napędowym tej części biznesu mają być kredytowanie i doradztwo skierowane dla mniejszych graczy na rynku deweloperskim. Nowy produkt Kredyt dla dewelopera jest przeznaczony na finansowanie inwestycji do kwoty 2,8 mln zł. – Każdy przedsiębiorca mający działkę może uzyskać kredyt na planowaną inwestycję za pośrednictwem Home Broker.
Reklama
Dodatkowo oferujemy wyjątkową opiekę, wykorzystując doświadczenie i wiedzę zdobytą na podstawie tysięcy transakcji, m.in. preferencje klientów czy ceny transakcyjne. Na tej podstawie wiemy, czy inwestycja będzie atrakcyjna dla klienta, doradzamy, jaką zastosować strategię sprzedaży. Współpraca z nami pozwala także ograniczyć wydatki na pozyskanie klienta, bo możemy przejąć te zadania na siebie – reklamuje się Damian Milibrand.
Reklama
Głównymi celami, na jakie można przeznaczyć kredyt, są: budowa nieruchomości mieszkaniowych i lokali użytkowych, dokończenie budowy oraz przebudowa budynków niemieszkalnych na mieszkalne, jak również refinansowanie kredytów zaciągniętych na te cele. Wymagane jest jednak, aby deweloper był posiadaczem działki pod budowę, a bank kredytuje maksymalnie 80 proc. kosztów budowy. W przypadku inwestycji na sprzedaż okres kredytowania wynosi 5 lat, w przypadku wynajmu 15 lat.