Miasteczko, położone o ok. 45 km na północ od Bourges, chce zmniejszyć liczbę pustostanów, zachęcić do renowacji, a jego "głównym celem jest rewitalizacja centrum" – wyjaśnił Francis Blondieau, odpowiadający w merostwie za planowanie urbanistyczne.

Reklama

Koszt remontu

Wystawiony na sprzedaż 77-metrowy, jednopiętrowy dom z dwiema sypialniami należy do gminy. Nikt nie mieszkał w nim od kilkunastu lat, a koszt remontu, który będzie musiał wykonać nabywca, może przekroczyć 120 tys. euro. W skład nieruchomości wchodzi maleńkie podwórko oraz garaż, który można przekształcić w salon - zachęcał Blondieau w rozmowie z portalem Ouest France.

Reklama

Miasto zbiera oferty do połowy czerwca, a nabywcę wybierze we wrześniu. Chętni muszą przedstawić m. in. plan inwestycji. "Wskazane jest przesłanie nam również listu motywacyjnego, ponieważ szukamy poważnego kandydata, który ma plan na życie w Saint-Amand-Montrond i naprawdę chce się tu osiedlić" - podkreślają lokalni urzędnicy.

Kryteria zakupu

Reklama

Nabywcą może zostać osoba samotna, rodzina, emeryci. Może pochodzić z okolicy lub być cudzoziemcem. Dom można oglądać w połowie maja. Wybrany nabywca będzie mógł ubiegać się o pomoc finansową na remont nieruchomości, ale musi spełnić kilka kryteriów określonych we wniosku, m.in. skorzystać z usług lokalnych rzemieślników.

To już drugi taki przypadek sprzedaży domu w Saint-Amand-Montrond za grosze - za pierwszym razem wnioski złożyło ponad 90 osób.

Miasto, którego ludność jeszcze latach 90. sięgała 12 tys., jest obecnie zamieszkane przez niespełna 9,5 tys. osób.

Domy za 1 euro

Wcześniej w kilkunastu włoskich miasteczkach można było kupić dom za symboliczne 1 euro. Z ofertą, analogicznie jak we Francji, występowały władze miejscowości chcące powstrzymać wyludnianie.

W niektórych miejscach zainteresowanie przerastało oczekiwania, ale nie wszystkie domy znalazły nabywców.