Czym jest dom modułowy?

Dom modułowy to budynek, który powstaje z przygotowanych wcześniej półproduktów czyli prefabrykatów przestrzennych albo inaczej modułów. Moduły to gotowe elementy większych fragmentów budynków, które są wytwarzane wcześniej w fabryce. Zatem stawianie samego domu modułowego jest procesem znacznie krótszym niż budowa tego tradycyjnego, ponieważ na placu budowy wystarczy te moduły ze sobą odpowiednio połączyć, aby powstała ostateczna konstrukcja budynku.

Z czego powstaje dom modułowy?

Reklama

Domy modułowe są tak samo trwałe jak budynki wybudowane w sposób tradycyjny. Moduły wykonane są z materiałów wytrzymałych i odpornych na zewnętrzne warunki środowiskowe. Budynki te zatem są w pełni bezpieczne. Jak podaje serwis Deccoria.pl moduły domów mogą być:

Reklama
  • szkieletowe stalowe - w tym przypadku szkielet wykonany jest z profili ze stali konstrukcyjnej specjalnie zabezpieczonej przed działaniem ognia i rdzy. Następnie szkielet jest zalewany płytami np.: włókno-cementowymi lub drewnopochodnymi. Na koniec całość jest izolowana - wykorzystywany jest do tego styropian, wełna mineralna lub pianka PUR;
  • szkieletowe drewniane - szkielet modułu jest wówczas wykonany z drewna świerkowego lub sosnowego. Moduły są zabezpieczone wełną mineralną, która zapewnia ochronę przed ogniem oraz zimnem;
  • betonowe - moduły są zbrojone i monolityczne. Dzięki temu są one bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych. Elementy można ocieplić w dowolny sposób;
  • keramzytobetonowe - moduły są wykonane ze salowej ramy, która jest wypełniona keramzytobetonem, czyli mieszanką betonu i Keramzytu, który jest ceramicznym kruszywem z gliny. Keramzytobeton jest odporny na wilgoć i lekki, a do tego posiada wysokie właściwości termoizolacyjne.

Ile kosztuje dom modułowy?

Nowoczesna konstrukcja domów modułowych nie jest tańsza, choć cały proces budowy takiego domu jest znacznie szybszy. Szacowane koszty wynoszą:

  • dom o powierzchni użytkowej 25 metrów kwadratowych kosztuje około 95-120 tyś zł;
  • dom o powierzchni 50 metrów kwadratowych to koszt rzędu 150-200 tyś zł;
  • dom o powierzchni 75 metrów kwadratowych kosztuje 220-300 tyś zł.

Warto jednak pamiętać, że finalny koszt może się różnić również ze względu na lokalizację, czy sposób wykończenia modułów. Zatem jeśli chcemy poznać ostateczną cenę budowy domu modułowego, to takich informacji udzieli nam lokalna firma zajmująca się stawianiem tego typu budynków.