W 2022 r. sprzedano w Hiszpanii ok. 700 tys. domów i mieszkań - ponad 6 proc. więcej niż w roku poprzednim. Szczególny wzrost transakcji - o 44,5 proc. dotyczy cudzoziemców niemieszkających na stałe w tym kraju, spośród których najwięcej jest Niemców, Brytyjczyków, Francuzów i Marokańczyków.

Reklama

Jednak w porównaniu z danymi z 2021 r. największy, bo prawie dwukrotny roczny wzrost kupujących odnotowano wśród Ukraińców. Tylko w pierwszym kwartale 2022 r. Ukraińcy zakupili 1237 mieszkań w Hiszpanii - poinformował największy hiszpański portal nieruchomościowy Idealista.com.

Według ONZ, prawie 8 mln Ukraińców opuściło kraj z powodu agresji Rosji. Tysiące przybyły do Hiszpanii - wielu Ukraińców mieszka w ośrodkach pomocy, inni u rodzin, a niektórzy zakupili mieszkania; najwięcej w Alicante, Walencji, Barcelonie i Maladze.

Polacy masowo kupują mieszkania w Hiszpanii

Reklama

W 2022 r. nastąpił także wzrost zakupu mieszkań przez obywateli krajów sąsiadujących z Ukraina, w tym Polaków, których zainteresowanie kupnem nieruchomości w Hiszpanii wzrosło o 160 proc. (wśród Ukraińców - o 330 proc.) - wynika z badań handlującej nieruchomościami firmy Sonneil Homes. Polacy zakupili w 2022 r. więcej mieszkań w Hiszpanii niż w ciągu trzech poprzednich latach - dodaje inne firma z branży, TM Grupo Inmobiliario.

Polacy stali się jedną z trzech największych grup obcokrajowców kupujących u nas nieruchomości, nabyli ich ponad 50 - przekazał dyrektor handlowego grupy Aedas, Pablo Rodrigueza-Lodady. Średnia cena domu kupowanego przez Polaków w Aedas to ponad 600 tys. euro, zaś przez Ukraińców - 400 tys. euro - poinformowała firma. Kupujący wybierają domy wielorodzinne najchętniej na Costa Blanca lub Costa del Sol, o średniej powierzchni powyżej 90 m kw., z trzema sypialniami i dużymi tarasami. W przypadku Gilmar i TM Grupo Inmobiliario klienci - najwięcej z Belgii, Niemiec, Polski i Szwecji poszukują domów na wybrzeżu w cenie 300 - 350 tys. euro.

Portal Idealista zwraca również uwagę na wzrost zainteresowania obcokrajowców wynajęciem domu lub mieszkania w Hiszpanii, w tym ze strony obywateli polskich. Zgodnie z opublikowanymi badaniami, pod koniec 2022 r. Polacy znaleźli się na 9. miejscu wśród obcokrajowców wynajmujących mieszkania w Hiszpanii, podczas gdy w 2019 r. nie byli nawet w pierwszej dwudziestce.

Reklama

Z Saragossy Grażyna Opińska