W pierwszym kwartale 2018 sprzedano w Warszawie 47 apartamentów premium w cenie przekraczającej średnio 20 tys. złotych za mkw. - poinformowano w komunikacie. - Rośnie także średnia powierzchnia kupowanych nieruchomości premium - podano.

Reklama

W 2015 roku ekskluzywny apartament miał średnio 91,5 mkw. powierzchni, w 2016 już ponad 100 mkw., zaś średnia wielkość apartamentów kupowanych w ubiegłym roku wyniosła blisko 106 mkw. - podano.

Jak podaje Tacit Investment, "w ubiegłym roku w Warszawie sprzedano 190 ekskluzywnych apartamentów, natomiast rok wcześniej nabywców znalazło 116 lokali tego typu". Należy spodziewać się dalszych wzrostów sprzedaży oraz cen, bo rynek warszawski wciąż jest niedoszacowany, w porównaniu do innych, europejskich metropolii - zaznaczono.

- Rynek ekskluzywnych nieruchomości ma przed sobą bardzo dobre perspektywy. Rozwija się czterokrotnie szybciej od segmentu popularnego. Ostatni rok, to wzrost liczby sprzedanych apartamentów o 64 proc., podczas gdy w segmencie popularnym obserwujemy wzrost na poziomie 15 proc. – zauważyła prezes Tacit Investment Karolina Kaim.

Biorąc pod uwagę historyczne wzrosty cen, jak również sytuację społeczno-ekonomiczną kraju, eksperci EY prognozują, że w kolejnych latach w Warszawie będziemy obserwować dalszy wzrost liczby transakcji w segmencie premium przy jednoczesnym wzroście cen - podano w komunikacie. Poziom cen 40-50 tys. zł za mkw. pod koniec następnej dekady może nie należeć do rzadkości, lecz stanie się regułą w przypadku najbardziej prestiżowych i unikatowych projektów mieszkaniowych - podano.