- Działka przy Grodziskiej planowana jest do przekazania kościołowi za Kopę Cwila. Wszystkie strony wyrażają zgodę. Pozostaje kwestia wykonania operatów szacunkowych i uzgodnienia pewnych "technikaliów" - potwierdza w rozmowie z tvnwarszawa.pl Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza.

Reklama

Negocjacje prowadzi Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego. - Transakcja nastąpi pewnie w ciągu kilku miesięcy - oznajmia wiceprezydent Michał Olszewski, ale zastrzega, że trudno mówić o konkretnych terminach. - Przy Grodziskiej znajdzie się miejsce i na kościół, i na szkołę - dodaje. Ma się to wyjaśnić za "trzy-cztery tygodnie", gdy miasto pokaże nowy projekt planu zagospodarowania przestrzeni dla Odolan, na który ma zostać naniesiony "obiekt kultu religijnego".

Szkoła na Odolanach to temat, który budzi wśród mieszkańców dużo emocji. Inwestycja zapowiadana jest od dawna i potrzebna "na już". Setki dzieci z nowych osiedli uczy się na razie w szkole przy ulicy Grabowskiej, która już jest przepełniona, a Odolany to wciąż wielki plac budowy, więc przybywa mieszkań i nowych uczniów - zauważa TVN Warszawa.

Jesienią ubiegłego roku władze dzielnicy zorganizowały spotkanie z lokalną społecznością, na którym po burzliwej dyskusji ratusz zadeklarował budowę szkoły przy Grodziskiej. Kilka tygodni późnej dzielnica zmieniła plany, informując mieszkanie, że szkoła powstanie przy ul. Karlińskiego. Miejsce było brane pod uwagę już wcześniej, ale problemem była skomplikowana sytuacja prawna. Teren miał bowiem zostać przekazany... Archidiecezji Warszawskiej. Ostatecznie jednak radni uchylili uchwałę dot. przekazania działki Kościołowi i teraz miasto planuje zbudować szkołę właśnie tu.

Jednak według mieszkańców najlepszą lokalizacją dla szkoły podstawowej pozostaje działka przy Grodziskiej. - W stosunku do tej działki sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana. Uzyskaliśmy (...) wstępne warunki przebudowy linii wysokiego napięcia. Prowadzimy również rozmowy ze spółką PKP S.A., która jest właścicielem sąsiednich działek. Niestety znaleźliśmy się w sytuacji, w której warunki przedstawiane przez naszych partnerów wzajemnie się wykluczają - informuje wiceburmistrz Woli Adam Hać w oficjalnym komunikacie prasowym.

Wygląda więc na to, że miasto przekaże nieruchomość Archidiecezji Warszawskiej w zamian za kontrowersyjną działkę na ursynowskiej Kopie Cwila, gdzie Archidiecezja chciała zbudować kościół, co napotkało jednak opór mieszkańców i lokalnych polityków, m.in. Piotra Guziała. Po kilkuletniej batalii Kościół wycofał się z pomysłu budowy świątyni i zwróciła się do ratusza z prośbą o zamianę działek na taką, gdzie będzie można ją zbudować. "Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz właśnie podpisała zarządzenie, w którym przejęła od Archidiecezji Warszawskiej grunty pod Kopą Cwila przekazane darowizną" - informowała w 2015 r. "Gazeta Stołeczna".