Spółdzielcza reaktywacja mieszkań lokatorskich

| Aktualizacja:

Żeby zrealizować obietnice związane z budową mieszkań, rząd sięga po pomysły rodem z PRL-u. Chce reanimować spółdzielcze prawo lokatorskie.

wróć do artykułu
  • ~Prywatne państwo prywatnej partii jednego człowieczka
    (2016-07-21 09:57)
    Do kompletu - pełny powrót do PRLu - potrzeba jeszcze tylko upaństwowić przemysł i usługi, przywrócić powszechny pobór do wojska oraz.... zamknąć granice - nie przed emigrantami , przed zwiewaniem z tego raju. Jednakże, będzie jeden punkcik różnicy - czołobitność względem polskiego kleru ( no bo nie przed papieżem Franciszkiem).
  • ~Marek
    (2016-07-21 07:38)
    Najlepiej to usadowić się za stołkiem i czekać aż przyjdą inni i dadzą za załatwienie biznesu jakiś grosz!! Tak robiło PO/PSL przez 8 lat !!!! Waszym zdaniem najlepiej nic nie robić - samo się zrobi!!
  • ~Maria
    (2016-07-21 08:31)
    Administracja lokali spoldzielczych jest tak rozrosnieta jak chwasty na polach.Do tego nieprzyjemna obsluga ,chyba tam pracuja sami zaprzyjaznieni i wiedza ze nikt ich nie da wymiesc ze stolkow. Jednym slowem" klika",wzajemnej adoracji.
  • ~Rozbawiony głupotą
    (2016-07-21 11:38)
    Teraz pora reaktywować książeczki mieszkaniowe.
  • ~Rena
    (2016-07-21 09:13)
    Bardzo dobry pomysł.
  • ~tt
    (2016-07-21 12:21)
    Ktoś to "dobrze" umiał liczyć i skalkulował ceny wynajmu. Przy dzisiejszych zarobkach dla większości 1200zl, nie do przeskoczenia, za coś jeszcze trzeba żyć. No chyba, że to ma być kolejna pokazówka.... tak ulubione przez polityków wszelkich opcji politycznych.
  • ~Anbad
    (2016-07-21 13:40)
    Wybory do władz Spółdzielni przeprowadzać jak wybory powszechne. Każdy miał by prawo głosu. Może ukruciło by to kliku rządzące w Spółdzielni.
  • ~Demaskator
    (2016-07-21 09:36)
    A skąd oni wezmą pieniądze na wybudowanie? Z banku? Jeśli tak to jaki sens i w czym ma to być lepsze od ofert dewelopera? Będzie najprawdopodobniej tak jak w przypadku mieszkanie pod wynajem. Ceny jak innych wynajmowanych mieszkań. Dla mnie to wydmuszka.
  • ~.
    (2016-07-21 10:44)
    Niech ktoś jeszcze mu wystawi głośniki na licytacje bo swoje kaszubskoe d u p s k o ma już gdzie posadzić.......sobie kaszubina wybudował za darmo .....tylko co zrobić z ameldowanym lokatorem.....
  • ~Marynarz
    (2016-07-22 19:32)
    Kliki rządzące w spółdzielniach to cuchnąca pozostałość po komunie. Mieszkańcy spółdzielni czas tworzyć wspólnoty mieszkaniowe! Polacy jak długo będą nas naciągać cwaniacy typu zarządy spółdzielni ??
  • ~cc
    (2016-07-21 10:18)
    Jeszcze trzeba ciecia do pilnowania całości ktòry będzie miał bezpośredni kątak z urzędem skarbowym.....i coroczne sprawozdania w sprawie komu przybyło na osiedlu
  • ~gugcia
    (2016-07-21 17:10)
    pomysl tanich mieszkan na wynajem jest dobry ale bron Boze przez spoldzielnie mieszkaniowe,bo to rozwali caly pomysl.Powiem dlaczego-po wybudowaniu spoldzielnia sprawuje zarzad,a wyglada to tak jak u mnie,ze ja mam mieszkanie wlasne,hipoteczne,71m2 w Krakowie,nie w centrum,i za sam zarzad spoldzielni oraz tkzw.oplaty ekspl. place ok.700 zl (mieszkaja 3 osoby),zarzad bez przerwy podnosi oplaty,zadnej dyskusji nie ma,bo prawie nikt z mieszkancow nie przychodzi na zebrania,ja i 2 osoby sie awanturujemy,nic to nie daje,spoldzielnia robi co chce,bo wie,ze bedzie nami "zarzadzac" do konca zycia.Wie to,gdyz ja raz sprobowalem z tymi 2 osobami zrobic wspolnote i wyrzucic spoldzielnie-poparla mnie mala ilosc osob (ok,35%),reszte nic nie obchodzi.Pani prezes do dzis ze mnie nabija jaki to ja bylem gieroj,bo ludzi nie znam.Pisze to,gdyz tak jest wszedzie.Jezeli panstwo oddaloby zarzad w rece spoldzielni to cala idea taniego zamieszkiwania dla slabo zarabiajacych upadnie,bo np. w Krakowie,gdzie jest b.drogo,cena wynajmu 1 m2 bedzie raczej w gornej granicy widelek panstwowych,czyli ok.20 zl za 1 m2,czyli np. za takie typowe mieszkanie 3 pok,70 m2,w bloku, sam wynajem panstwowy to juz 1400 zl plus zarzad spoldzielni i oplaty ekspl. ok.700 zl,to juz 2100 zl,do tego nie liczylem pradu (ok.100 zl),gazu ok.40 zl i Internetu ok.50 zl ,to sa moje oplaty,chyba dosc typowe dla 3 os.rodziny,czyli dodatkowo 200 zl,czyli calosc daje nam 2300 zl.To jest normalna cena rynkowa w Krakowie za 70 m2 mieszkanie w bloku,nie w centrum. 2300 zl z oplatami to nie jest cena dla biednej rodziny,musza chyba cos jesc,kupic buty,proszek,itd.Nawet male mieszkanie,np.40 m2 wychodzi 800 zl dla panstwa,500 zl dla spoldzielni i 200 zl prad,gaz,net,czyli ok.1500 zl,za 2 pok z kuchnia,tez drogo,jak na wolnym rynku.Panstwo powinno samo budowac i samo zarzadzac-utworzyc specjalna jednostke administrujaca dla calego miasta,miec jedna sluzbe remontowa,wspolna ksiegowosc,zadnych pociotkow,pracownikow od mieszania kawy,w mojej spoldz.b.malej, jest 18 ludzi na etacie,a budynkow maja ok.15 w calym miescie.Firma prywatna,ktora ma tyle budynkow do zarzadu,ma 3 ludzi na etacie.Jezeli panstwo nie bedzie umialo tanio wybudowac i tanio,samo,administrowac to cala zabawa nie ma sensu-przynajmniej w Krakowie,jak podalem na przykladach z zycia,ceny bylyby identyczne jak na wolnym rynku.A do tego wolny rynek ma czesto za te kwoty niezle lokalizacje,np.Krowodrze,Widok w Krakowie,a nowe tanie bloki powstana zapewne na odleglych peryferiach,skad jedzie sie ponad godzine do centrum.Od poczatku tego planu mam watpliwosci czy da sie tanio wybudowac i tanio wynajmowac.Moze w malych osrodkach,na publicznych gruntach,gdzie sa ogolnie niskie ceny,np.pracy budowlanca czy remontow.Ale w Warszawie,Krakowie,Wroclawiu,Poznaniu,na Slasku?? Nie wiem.Mam watpliwosci,a jak juz beda to robic spoldzielnie z tymi zadowolonymi prezesami (wielu jeszcze od PRL) to nie ma mowy o taniosci.To bedzie takie zdzieranie z ludzi i calkowita bezkarnosc jak u mnie na osiedlu.Rzad chyba jednego nie rozumie-budowa dobrej jakosci budynku w tych czasach to jest po prostu spora kwota.To nie PRL kiedy budowano byle jak,z wielkiej plyty,ceny byly oderwane od rzeczywistosci,oplaty smiesznie niskie,wszystko bylo panstwowe-grunty,firmy budowlane,transport,zarzad,itd. Dzis na kazdym etapie ktos chce dobrze zarobic i jeszcze podatki zaplacic.Tanio to bylo za Gierka i to se ne vrati!
  • ~piotr
    (2016-07-21 18:10)
    Nie popieralem PIS ale ta propozycja ktora jest powrotem do prawa spoldzielczego zPRL jest wspanialym powrotem do tego co bylo dobre co zlikwidowali solidaruchy
  • ~DZIADEK -63 LATA -STAZ 48 LAT-16 WARUNKI SZKODLIWE
    (2016-07-23 13:13)
    KOMOROWSKI MA KOCHAJOCE DZIECI JAK MOWIL TO GO ESZYSTKIE PRZYJMO Z OTWARTYMNI OCZAMNI.JAK MOWILA JEGO ZONA MOZNA WYJECHAC ZA GRANICE I PRACOWAC NA ZLOMNIE TO MA OPANOWANE.ZBIERAC ALBO ZDEJMOWAC W MUZEACH OBRAZY I NA GIELDZIE SPRZEDAWAC.AKTO SIE MARTFIL O BIEDNY NAROD NIKT TYLKO CALY CZAS BALCEREK ZACISKAMY PASA I POCALUJ NAS W K..........ZATO CALY CZAS NARUD PLACI ZA PRZEKRETY I KOLESI ZA ZALKADY LIKFIDOWANE A LUDZIE NA BRUK.CO RANO O4 SLYCHAC JAK CZYSZCZO LUDZIE SMIETNIKI.ALE POSLOWIE MOWIO MALO ZARABIAMY BO ZA GRANICO DOSTAJO WIECEJ.JAK ZYJE63 LATA I MAM SWIADCZENIE880 ZL ZA48 LAT PRACY TO DAL BYM WSZYSTKIM POSLOM I SENATOROM NIECH RZODZO PRZEZ MIESIOC.PRZEZ TE LATA CO JA PAMIETAM TO RZADNA PARTJA NIE WALCZYLA O BIEDNYCH WRECZ ICH JESZCZE OKRADALA.TAK BYLO ZA WALESY KWASNIEWSKIEGO I KOMOROWSKIEGO.DLA TEGO DLA TYCH PREZYDENTOW DUZO ZDROWJA WEGLA I STALI I NIECH KAZDY Z NICH SIE ZE WSTYDU SPALI.TO JEST MOJE MOTTO DZIADKA KTORY OD WAS DOSTAJE880 ZL PO48 LATACH CIEZKIEJ I NIE BEZPIECZNEJ CHARUWY.ZACZYNALEM PRACE MAJOC15 LAT A KOGO TO OBCHODZILO I OBCHODZI.ZE CZLOWIEK TO NIE MASZYNA.MASZYNY STAJO.
  • ~PRL
    (2016-07-24 14:38)
    Obowiązkowo wymusić na naukowcach technologię 1000 zl/m2, wkład na M-3 cztery średnie pensje miesięczne i można poczekać 5 lat

Może zainteresować Cię też: