Z pomysłem takiego motywowania obywateli do posiadania większej liczby dzieci wystąpił przywódca republiki Władimir Wołkow. Swą propozycję przedstawił członkom lokalnego parlamentu - donosi serwis newsru.com, powołując się na "Rossijską Gazietę".

Reklama

Ale to nie wszystko. By skorzystać z demograficznych przywilejów, wystarczy mieć już trójkę dzieci - wówczas dług, zaciągnięty na poczet kupna nieruchomości, ma zostać zmniejszony o 30 procent. Co ciekawe, Wołkow zapowiedział, że przepisy mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Nie jest to zupełna nowość - w Mordowii bowiem od ponad dekady obowiązują przepisy dające przywileje tym zadłużonym, którzy decydują się na posiadanie dzieci. Zgodnie z przepisami wprowadzonymi w 2003 roku, posiadacze jednego albo dwójki dzieci mogą wystąpić o zmniejszenie zadłużenia o 10 procent. Ci, którzy potomków mają troje albo czworo - o 20 procent. Całkowite anulowanie kredytu hipotecznego następuje w przypadku tych, którzy mają pięcioro dzieci.

Dla Mordowii, leżącej w europejskiej części Rosji niewielkiej republiki, ma to być sposób na rozruszanie wskaźników demograficznych, które od lat są tu najniższe w porównaniu z innymi regionami Powołża. Chociaż, jak zwraca uwagę "Rossijska Gazieta", ostatnie dziesięć lat - zatem czas obowiązywania m.in. ulgi hipotecznej - przyniosły wzrost rzędu 20 procent. To wciąż jednak okazuje się za mało, więc lokalne władze planują wprowadzanie kolejnych ulg i zasiłków, m.in. dla młodych matek i małżeństw studenckich.