W obliczu tej zmiany wielu nabywców mieszkań zamierza wykorzystać ostatnią szansę na kredyt z wkładem 5 proc.. Prawie wszystkie banki oferujące takie "hipoteki" maksymalnie wydłużyły termin składania wniosków. Mimo tego osoby z niskim wkładem nie powinny zwlekać do końca grudnia.

Reklama

O kredyt z wkładem 5 proc. warto wnioskować przed Świętami

Perspektywa podniesienia minimalnego poziomu wkładu własnego spowodowała wzrost zainteresowania kredytami na 95 proc. mieszkania. Większość banków akceptujących pięcioprocentowy wkład własny chce skorzystać z tej okazji na poprawienie wyników sprzedażowych.

W przypadku dziewięciu instytucji wnioski o kredyt na 95 proc. mieszkania można składać do 31 grudnia. Przedstawiciele banków zwracają przy tym szczególną uwagę na konieczność terminowego złożenia wszystkich dokumentów.

Trzy instytucje ustaliły inne reguły kredytowania 95 proc. domu lub lokalu. Najbardziej restrykcyjny jest Plus Bank. Jego klienci do 10 grudnia b.r. mogą wnioskować o kredyt z wkładem 5 proc.

W przypadku Getin Banku decydującym kryterium jest termin wydania decyzji kredytowej (najpóźniej 31 grudnia b.r.). Bank Pocztowy wymaga natomiast, aby umowa została podpisana do końca grudnia br. Taka zasada wydaje się najbardziej zgodna z dosłownym brzmieniem Rekomendacji S IV (patrz punkt 15.7. tego dokumentu).

Klienci banków, które ustaliły długi termin przyjmowania wniosków nie powinni odkładać ważnych formalności na ostatnie dni grudnia. Trzeba zdawać sobie sprawę, że po długiej świątecznej przerwie w placówkach banków zjawią się nie tylko nabywcy mieszkań. Wiele innych osób na pewno spróbuje załatwić ważne sprawy przed końcem roku.

Wzrost liczby klientów będzie skutkował długimi kolejkami i większym ryzykiem pomyłek.

Uczestnicy programu MdM nie muszą bardzo się spieszyć

Obecnie szczególne powody do pośpiechu mają tylko nabywcy mieszkań, którzy nie zdecydowali się na gromadzenie dziesięcioprocentowego wkładu. Dla pozostałych kredytobiorców koniec roku nie powinien być powodem do stresu. To dotyczy również przyszłych beneficjentów MdM-u.

Po 1 stycznia 2015 r. rządowy program będzie funkcjonował na dotychczasowych zasadach. - Z informacji udzielonych przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wynika, że zmiany w MdM-ie zostaną wprowadzone dopiero za 7-8 miesięcy - tłumaczy Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl.

Większość potencjalnych uczestników rządowego programu nie musi obawiać się szybkiej obniżki limitów. W piętnastu województwach od 1 stycznia do 31 marca 2015 r. nadal będą obowiązywać wskaźniki z poprzedniego kwartału. Zmiana ograniczeń cenowych może nastąpić tylko na Pomorzu.

W kontekście MdM-u trzeba nadmienić, że spora część uczestników tego programu do 1 stycznia do 31 grudnia 2015 r. nie będzie musiała wnosić wkładu własnego. Dofinansowanie dla rodziców (15 proc. przeliczeniowej wartości lokalu) na ogół wystarczy do pokrycia sumy wymaganej przez bank.

W 2015 r. pewien wkład do preferencyjnego kredytu na pewno wniosą single oraz bezdzietni rodzice. Konieczność dopłacenia niewielkiej kwoty będzie wynikała z rozbieżności pomiędzy podstawą naliczania dopłaty oraz faktyczną wartością mieszkania. Już teraz można obliczyć, że w 2015 r. suma wymagana od bezdzietnego beneficjenta MdM-u nie będzie wyższa od 1-1,5proc. wartości lokalu (pow. do 50 mkw.).