Sprzedawana nieruchomość to zespół zabytkowych kamienic Tenczerowskiej i Kamienicy pod Trzema Gwiazdami. Obiekt położony jest w ścisłym centrum Krakowa, na tętniącym życiem Starym Mieście u zbiegu ul. Szewskiej i Rynku Głównego – jednego z najpiękniejszych i największych średniowiecznych rynków w Europie. Krakowski rynek to miejsce, do którego zarówno turyści, jak i mieszkańcy Krakowa przybywają zachwycać się pięknem otaczających go zabytków, w poszukiwaniu dóbr kultury i rozrywki.
Według szacunków wydziału ds. turystyki w 2021 r. Kraków odwiedziło 11,3 mln turystów, którzy wydali łącznie 5,5 mld zł. Większość atrakcji turystycznych skoncentrowana jest właśnie w obrębie Starego Miasta. Lokalizacja obiektu czyni ją jedną z najbardziej atrakcyjnych nieruchomości w Polsce, zarówno dla funkcji handlowej, jak i hotelowej.
foto: materiały prasowe
Reklama
Wystawiona kamienica jest ciekawą propozycją inwestycyjną, ponieważ znajduje się w samym sercu Krakowa i towarzyszyła mieszkańcom przez stulecia istnienia miasta. Zbieg ulicy Szewskiej z Rynkiem Głównym jest miejscem o wysokim natężeniu ruchu pieszego zarówno w dzień, jak i w nocy. To idealne miejsce na działalność usługową, hotelową, aparthotelową, handlową czy, tak jak obecnie, biurową.
Łączna powierzchnia wystawionego na sprzedaż obiektu to ponad 3 tys. mkw. wraz z przynależną działką o łącznej powierzchni 676 mkw. Główne wejście znajduje się od strony Rynku Głównego i prowadzi przez budynek oznaczony numerem 32. Drugie wejście zlokalizowane jest od strony ul. Szewskiej.
Obecnie na parterze budynku mieści się oddział Banku Pekao. Znajdują się tam dwie sale do obsługi klientów oraz reprezentacyjny hol. Wyższe kondygnacje zaadaptowane są w większości na potrzeby biurowe, techniczne oraz socjalne.
Z okien budynku rozpościera się widok na położone vis-à-vis Sukiennice – średniowieczne „centrum handlowe” oraz wieżę ratuszową, a z okien ostatniej kondygnacji dostrzec można charakterystyczny zarys Zamku Królewskiego na Wawelu. Kamienice znajdują się w okolicy szlaku Drogi Królewskiej, ciągnącej się od Bramy Floriańskiej przez Rynek Główny, ulicę Grodzką aż do Wzgórza Wawelskiego. Historia obu kamienic jest równie fascynująca i burzliwa jak historia dawnej stolicy Polski.
foto: materiały prasowe

Kamienica Tenczerowska

Kamienica przy Rynku Głównym 31, zwana Tenczerowską, to obiekt pochodzący z 1311 r. Jej pierwszy właściciel Konrad Tenczer miał być płatnerzem, czyli rzemieślnikiem wykonującym zbroje dla ludzi i koni w czasach króla Władysława Jagiełły. W 1525 r. budynek dotknął duży pożar i od tego czasu dom Tenczerowski przechodził z rąk do rąk. Od 1770 r. mieściła się w nim kawiarnia, którą prowadziła Maria Sędrakowska; ozdobą tego miejsca były srebrne łyżeczki przyczepione do stołów łańcuszkami, tak aby goście nie zabierali ich na pamiątkę. Na początku XX w. kamienica została zburzona i w 1913 r. wzniesiono nowy budynek, w którym obecnie mieści się Oddział Banku Pekao S.A.

Kamienica Pod Trzema Gwiazdami

Nazwa „Pod Trzema Gwiazdami” pochodzi od godła, które niegdyś zdobiło fronton tego budynku, lecz niestety nie zachowało się do obecnych czasów. Budynek składa się z kamienicy południowej, zwanej Kamienicą Wolfklajanowską, i północnej, zwanej Kamienicą Sznukowską. Scalenie budynków z inicjatywy ławnika krakowskiego Fachinettiego nastąpiło w latach 40. XVIII w. W XIX w. mieściła się tu pasmanteria. W latach 1881–1901 kamienica przeszła gruntowną modernizację. Z tego okresu zachowała się neoklasycystyczna fasada.W drugiej połowie XX w. budynek adaptowano na potrzeby banku. Dobudowano piętro i ściśle powiązano z budynkiem narożnym Rynku Głównego 31.
foto: materiały prasowe

Stan obecny

Narożny gmach stojący u zbiegu Rynku Głównego i ulicy Szewskiej powstał w 1914 r. według projektu Kazimierza Wyczyńskiego i Ludwika Wojtyczki z fasadą dodaną w 1938 r. zgodnie z normami klasycyzującego modernizmu – a wykonanego według projektu Tadeusza Tombińskiego i Stefana Świszczowskiego. Kamienica od Rynku Głównego 32, której budowę zakończono w 1736 r., posiada fasadę neoklasycystyczną. Na przełomie lat 80. i 90. XX w. Bank Pekao S.A. przeprowadził kompleksowy remont obu budynków, łącząc je funkcjonalnie w jedną nieruchomość.
Po sprzedaży nieruchomości bank planuje zwrotny najem części powierzchni w budynku. Warunki najmu zostaną uzgodnione na późniejszym etapie postępowania sprzedażowego.
Ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości dostępne jest na stronie Banku Pekao:

https://www.pekao.com.pl/nieruchomosci/lista-nieruchomosci.html