"Wielka płyta niemal od spiżu trwalsza". Betonowe bloki droższe nawet o 10 proc.

| Aktualizacja:

Wielka płyta trzyma się mocno, mimo obaw, że "jej żywotność obliczona jest na 60-70 lat". Ceny za metr kwadratowego wzrosły - w zależności od miasta - nawet o blisko 10 proc. rok do roku, wynika z analizy powstałej na zamówienie dziennik.pl.

wróć do artykułu
  • ~nazi matki ,nazi ojcowie z niemieckiej gadzinówki
    (2018-03-18 11:09)
    przedwczoraj pisali ,że mieszkania z wielkiej płyty tanieją i tanieć będą! Jesteście d e b i l a m i folksdojcze? Tak tylko pytam :-)
  • ~pat
    (2018-03-18 10:07)
    schetyna zlikwiduje CBA, IPN, zburzy pomniki i wielką płytę! Wtedy koledzy deweloperzy nie będą sie już musieli niczym martwić. Kowalski będzie musiał od nich kupić nowe mieszkanie
  • ~dziadek murarz
    (2018-03-18 13:46)
    Z wieżowców z wielkiej płyty można w krótkim czasi zbudować wiele budynków jednorodzinnych, a te żelbetonowe potworki to wnuki wysadzą atomem
  • ~anty_błazen
    (2018-03-18 10:15)
    Bzdura goni bzdurę w tej studenckiej rozprawce. Jaką wartość ma informacja, że ceny w wielkiej płycie wzrosły bez podania informacji jak zmieniły się ceny na rynku w ogóle? Czy w tym czasie ceny mieszkań w kamienicach na Starym Mieście w Warszawie spadły? Konstancin Jeziorna również dołuje? Wielka płyta za kilka lat będzie niesprzedawalna. To nie zamek w Malborku, który można remontować, a technologia wyrobu jednorazówek. Ale ok, mydlcie ludziom oczy.
  • ~Sebastian
    (2018-03-18 11:57)
    SUPER BUDOWNICTWO ! , lepsze niż nowe wiadukty na Florydzie , które zawalają się po ukończeniu przed odbiorem i kamienice stare bez zbrojenia , na płytkich fundamentach z kamienia polnego. Po drobnych remontach na złączach ścian konstrukcyjnych i zabezpieczeniu przed tzw. "karbonatyzacją" w naszych strefach klimatycznych O.W.T , W.K 70 czy inne systemy budynków z wielkiej płyty przetrwają jeszcze wieki.Fakt że byłyby lepsze te budynki gdyby od razu były projektowane jak wieżowce czyli konstrukcja nośna szkieletowa wypełniona wielką płytą. A że jakaś płyta szczytowa , warstwowa Z ,odleciała to nic dziwnego kiedy i nie było w tych czasach opracowanego odpowiedniego systemu kontroli połączeń płyt łączonych w budynkach ,coś w rodzaju takiego systemu kontroli jak np. przy połączeniu rur gazociągu wysokociśnieniowego.
  • ~Ty...Kamil BAR ANI ŁBIE
    (2018-03-18 11:45)
    dalej na zamkniętym w psychiatryku?
  • ~Kamil
    (2018-03-18 11:39)
    Wielka płyta jako przeżytek Komunizmu i PRL zostanie zlikwidowana decyzją IPN .Na pierwszym planie do wyburzenia są te budowane w schyłkowym okresie Gomułki z ciemnymi kuchniami.Następne wczesny Gierek, a szczególnie w Warszawie na Górnymi Dolnym Śląsku.a także Gdańsk,Poznań,Łódź.Na miejscach powstaną nowe osiedla z betonu i cegły "Poroterm".Banki będą udzielać korzystnych i uczciwych kredytów we frankach,których Ojcem wynalazcą i założycielem jest nasz wspaniały Premier -Morawiecki zwany też "Slajdem". Premier już tyle zrobił dla Polski i Polska kwitnie wspaniale.Że coś chlapnie bez zastanowienia obrażając wszystkich naszych sąsiadów i przyjaciół to wina jego młodego wieku.Niech żyje nasz Premier tysiąclecia!!
  • ~ziuk
    (2018-03-18 14:05)
    Wynajem? Utrzymanie to 600 zł. Czynsz do wzięcia 1300 brutto. Gdzie tu miejsce na zarobek? Te 600 zł? 600*12=7200 rocznie, a wiec 7200*10lat zwrotu z inwestycji powinno dawać 72000 za mieszkanie. Tymczasem kosztuje ono 2-3 razy tyle. Komedia.
  • ~bj
    (2018-03-20 22:29)
    ta wielka płyta z PRL przetrzyma czasowo budynki stawiane obecnie. Wiem z doświadczenia .Teraz wszystko wyburzają ,niszcząa a Kowalski gdzie będzie mieszkał -w czworakach. Kowalskiego nie stać tak jak dawniej kupić sobie mieszkania..
  • ~Kostka
    (2018-04-06 10:03)
    Zabrakło informacji o tym, że osiedla z czasów PRL nie były budowane w takim ścisku jak dziś, na ich terenie zaplanowano miejsca na pawilony ze sklepami, żłobki, przedszkola i szkoły a w pobliżu parki, na podwórkach zieleń z dużymi drzewami. Do większości można dojechać ulicami i uliczkami odpowiedniej szerokości i długości. Po latach mają już dopracowane ciągi piesze i dobrą komunikację miejską oraz rowerową. Największą bolączką po za nienormatywnymi wysokościami kondygnacji (np. 250 cm) są brak parkingów i garaży (dziś prawie każda rodzina ma 2 samochody), brak wind w niższych budynkach. Minusem wielkiej płyty jest też zwykle niewielka możliwość zmian wnętrza - nie można wyburzyć ścian między pokojami bo wszystkie są nośne, czasem wbicie gwoździa w betonową ścianę jest nierealne. ;)

Może zainteresować Cię też: