Rozpoczął się szósty miesiąc rekordowo niskich stóp procentowych - wszystko dzięki temu, że w środę po raz piąty z rzędu RPP podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Takiego rozstrzygnięcia trudno było się nie spodziewać, biorąc pod uwagę, że rada zapowiadała utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie do połowy przyszłego roku.

Reklama

Rata kredytu niższa o 21 proc.

W efekcie nie później niż w drugim kwartale 2014 r., zaczniemy obserwować wzrosty notowań wskaźnika WIBOR, na którym opiera się oprocentowanie większości kredytów hipotecznych w Polsce.

Stawka rynkowa (WIBOR) zmienia się z reguły szybciej niż ta ustalana przez RPP.

Efekty tych zmian mogą więc odczuć osoby, które mają kredyty lub chcą zaciągnąć hipoteczny dług wcześniej, niż dojdzie do pierwszej podwyżki stóp procentowych.

Póki co obie te grupy korzystają na rekordowo niskim koszcie kredytu. Pozytywne zmiany w tym względzie widać już od 16 miesięcy (choć do pierwszej w tym cyklu obniżki stóp procentowych doszło 13 miesięcy temu). Rata kredytu zaciągniętego w sierpniu 2012 r. na 25 lat i kwotę 300 tys. zł, z oprocentowaniem 6,6 proc. (w tym 1,5 pkt. proc. marży), wynosiła na starcie 2046 zł miesięcznie. Od tamtego czasu notowania stawki WIBOR 3M spadły z 5,11 proc. (sierpień) do 2,65 proc.

Gdyby bank aktualizował wartość WIBOR na bieżąco, kredytobiorca mógłby dziś cieszyć się oprocentowaniem o jedną trzecią niższym i w konsekwencji ratą na poziomie 1608 zł miesięcznie, czyli o 438 zł mniejszą (21,4 proc.) niż 16 miesięcy temu.

Reklama

Rok niskich stóp

Kredytobiorcy mogą się jeszcze spodziewać przynajmniej kilku miesięcy niskich rat. Wynika tak z zapowiedzi rady i notowań kontraktów terminowych. Za sześć miesięcy eksperci wyceniają WIBOR 3M na 2,72 proc., a za 9 miesięcy na 2,86 proc.

Gdyby do takiej zmiany rzeczywiście doszło, to rata modelowego kredytu wyniosłaby 1771 zł miesięcznie.