Jak wynika z danych Szybko.pl, Metrohouse i Expandera przeciętna marża kredytów hipotecznych w złotych nie zmieniła się i nadal wynosi 1,49 proc. Po raz kolejny spadło z kolei oprocentowanie. Teraz jego wartość wynosi średnio 5,3 proc., przy czym w przypadku Credit Agricole to jedynie 3,75 proc.

Reklama

Jak przekonują przy tym eksperci w najbliższych miesiącach oprocentowanie będzie nadal spadać, po tym jak obniżono stopy procentowe (łącznie o 1,5 pkt. proc.). Jak na razie nie wszystkie banki uwzględniły to w podanym oprocentowaniu.

Niższe oprocentowanie oznacza oczywiście spadek rat. Od września rata nowo udzielonego kredytu na kwotę 300 tys. zł na 30 lat spadła o 227 zł (czyli o 12 proc.). Dzięki temu wzrosła dostępna kwota kredytu w złotych. Jeszcze we wrześniu 4-osobowa rodzina z dochodem 8 tys. zł netto mogła liczyć na 632 tys. zł. Obecnie zdolność kredytowa wynosi już 674,8 tys. zł. Dostępna kwota kredytu wzrosła więc w tym czasie aż o ok. 42 tys. zł - podkreślają przy tym eksperci.

W przypadku nowo udzielanych kredytów walutowych - w euro - niewiele się zmieniło. Nadal najlepiej wypadają Raiffeisen Polbank (z wkładem własnym) i mBank (bez wkładu własnego).