Reklama
Reklama
Warszawa
Reklama

40 mln cegieł i 26 tys. ton stali... Pałac Kultury i Nauki, czyli kontrowersyjny "dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego"

16 listopada 2017, 16:05
Przy wznoszeniu Pałacu brało udział 4 tys. robotników polskich. Według oficjalnych danych, w budowie PKiN jednorazowo uczestniczyło także do 3,5 tys. robotników i inżynierów z ZSRR, a do lipca 1955 r. do Polski przyjechało ich 6 tys. Sowieckich budowniczych zakwaterowano na nowo wybudowanym Osiedlu Przyjaźń na warszawskich Jelonkach. Dla ochrony przybyszów z ZSRR Urząd Bezpieczeństwa stworzył specjalną Grupę Operacyjną "Jelonki" składającą się z pięciu funkcjonariuszy. W okresie budowania PKiN śmierć poniosło kilkunastu sowieckich robotników, większość w wyniku nieszczęśliwych wypadków na budowie. W propagandzie komunistycznej budowę pałacu przedstawiano jako bezinteresowną pomoc zwykłych obywateli ZSRR dla Polski; ich obecność miała udowodnić doskonałość socjalistycznej organizacji pracy i nowych, rewolucyjnych technik budowlanych. Sowieckich robotników określano mianem "awangardy świata pracy", przedstawiano jako piewców postępu, a także miłośników kultury. Niemal codziennie gazety w całej Polsce donosiły o postępach prac, umieszczały zdjęcia, reportaże, informacje, których bohaterami stawali się m.in. stachanowcy i przodownicy pracy.
Przy wznoszeniu Pałacu brało udział 4 tys. robotników polskich. Według oficjalnych danych, w budowie PKiN jednorazowo uczestniczyło także do 3,5 tys. robotników i inżynierów z ZSRR, a do lipca 1955 r. do Polski przyjechało ich 6 tys. Sowieckich budowniczych zakwaterowano na nowo wybudowanym Osiedlu Przyjaźń na warszawskich Jelonkach. Dla ochrony przybyszów z ZSRR Urząd Bezpieczeństwa stworzył specjalną Grupę Operacyjną "Jelonki" składającą się z pięciu funkcjonariuszy. W okresie budowania PKiN śmierć poniosło kilkunastu sowieckich robotników, większość w wyniku nieszczęśliwych wypadków na budowie. W propagandzie komunistycznej budowę pałacu przedstawiano jako bezinteresowną pomoc zwykłych obywateli ZSRR dla Polski; ich obecność miała udowodnić doskonałość socjalistycznej organizacji pracy i nowych, rewolucyjnych technik budowlanych. Sowieckich robotników określano mianem "awangardy świata pracy", przedstawiano jako piewców postępu, a także miłośników kultury. Niemal codziennie gazety w całej Polsce donosiły o postępach prac, umieszczały zdjęcia, reportaże, informacje, których bohaterami stawali się m.in. stachanowcy i przodownicy pracy. / Narodowe Archiwum Cyfrowe
46 kondygnacji, w tym dwie podziemne i 237 m wysokości do wierzchołka wspornika antenowego na iglicy liczy Pałac Kultury i Nauki. W związku z wypowiedziami członków rządu powraca temat wyburzenia kontrowersyjnego "daru narodu radzieckiego dla narodu polskiego".
Reklama
Reklama
Tematy:
budowa architektura Polska Warszawa Pałac Kultury i Nauki zburzyć pałac jak budowano pkin PKiN Pekin
Reklama

Komentarze (22)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
 • Stanisław
  2018-01-20 21:39
  Wszelka Solidarność a szczególnie PiS stosują od początku ich rządów wczesnoradziecką metodę zastępowania starego nowym. Tamci zaczynali od palenia carskich stert ze zbożem a potem umierali z głodu. Mściwość nad obiektami które nie mówią to zachowania pierwotnego pnia mózgu.
  0
  zgłoś
 • Basia
  2017-11-18 15:01
  Niech się nazywa Pałac Kultury i Nauki im. Lecha Kaczyńskiego.
  0
  zgłoś
 • amator_deflorator
  2017-11-17 09:39
  a) Zdjęcie nr2 to nie PKiN! Na zdjęciu widać samochód GAZ-24 znany u nas jako Wołga 24. Pojazd ten zaczęto produkować w 1967 roku co oznacza iż PKiN był już dawno gotowy. b) Likwidowanie czegokolwiek użytecznego ma sens jedynie wtedy gdy dochód z używania nowego przekroczy koszt likwidacji starego i budowy nowego. c) Jeśli prywatny inwestor realizuje swoje "widzimisię" z pominięciem "b)" to jego sprawa. Od osób zarządzających publicznym majątkiem winniśmy oczekiwać więcej rozsądku!
  0
  zgłoś
 • Sylwester
  2017-11-17 08:44
  Powinien zostać wyburzony tak jak wojskowy kościół rzymskokatolicki św. Henryka na placu defilad w Warszawie. Był to rzekomo dar boży zaborców dla poddanych Polaków podobnie co pałac kultury . WYBURZYĆ ! z tą różnicą aby nie tak jak na placu defilad stał wielki szpecący krzyż, na którym tylko ptaki zostawiają swoje odchody a ludzie nie wiedzą nic .Na miejscu pałacu kultury po częściowym wyburzeniu i przebudowaniu powinno być miejsce na małe muzeum ze starą dokumentacją i foto w gablotach pod szkłem dla zwiedzających.
  1
  zgłoś
 • niePiSmienny
  2017-11-17 03:40
  Pamietam kroniki filmowe z blyskami spwania na roznych kondygnacjachi w Bydgoszczy duza replike PKiN im J S wielkiego przjaciela i wychowacy narodow.Nie odnosicie wrazenia ,ze wracamy do tych czsow.Lud Wolakow ma swego wielkiego nauczyciela a za moment bedzie najwiekszym budowniczym pomnikow.Pomyslcie Wolacy co nastepne pokolenia zrobia z pomnikami niezasluzonymi ?
  0
  zgłoś
 • patologia
  2017-11-16 20:51
  przenieść tu pałac Kulczyka. To symbol nowych solidarnych prawych i sprawiedliwych czasów.
  0
  zgłoś
 • solidarni jesmeni
  2017-11-16 20:47
  widać, że nie tylko władza zaczęła terapeutyczne sesje leczniczą marychą !
  0
  zgłoś
 • Alpinista szogun
  2017-11-16 18:55
  Rozwalić to paskudztwo.Ile razy jestem w Warszawie ,i patrzę na ten komunistyczny pomnik,to skura mi cierpnie.Oddać go Putlerowi za darmo.Niech sobie jeszcze jeden postawi w Moskwie.Mają ich chyba ze siedem w samej Moskwie.Obrzydlistwo.
  8
  pokażukryj odpowiedzi (2)
  zgłoś
 • Demaskator
  2017-11-16 18:07
  Przypomina to dzisiejsze chełpienie pisu.
  2
  zgłoś
 • prosto z Kremla
  2017-11-16 17:40
  Po roku od rozbiórtki tego stalinowskiego monstrum z polskiego piaskowca spod Szydłowca, oszczędności wynikłe z łożenia na utrzymanie tego barbarzyńskiego potworka, wystarczą na otarcie łez wszystkim budowniczym i sierotom po PRLu
  7
  zgłoś
 • janiety
  2017-11-16 17:32
  A może by też zamek królewski zburzyć
  7
  zgłoś
 • Monachijski
  2017-11-16 17:31
  Panie Gliński ! A gdzie przeniesiony zostanie Teatr Dramatyczny, a Pałac Młodzieży, a inne placówki kulturalne, z którymi warszawiacy się zżyli ? A może wysłać w niebyt wszystkich urodzonych w PRL jako złogi komunizmu ? PIS ogarnęła jakaś paranoja dezawuowania i niszczenia wszystkiego co pochodzi z czasów PRL ! Niedługo zaczną myśleć o wysadzaniu budynków mieszkalnych pobudowanych w czasach PRL. Kownacki już szykuje saperów ?
  5
  zgłoś
 • jet
  2017-11-16 17:04
  Jedyna rozpoznawalna warszawska budowla na świecie. Ps. Jeśli kierujemy się względami estetycznymi, to 90 % współczesnych kościołów nadaje się do rozbiórki.
  10
  pokażukryj odpowiedzi (4)
  zgłoś
 • Kazkot
  2017-11-16 16:32
  To byly inne czasy i choc z perspektywy doswiadczen wiemy ze zostalismy jeszcze raz zniewoleni ,to wtedy nie bylo jeszcze takie jasne.Tysiace ludzi zaczynalo autentycznie nowe zycie cieszac sie z zakonczenia wojny i wlasna praca i determinacja wspomagalo odbudowe zrujnowanego kraju.Palac Kultury i Nauki chociaz dzisiaj moze przywolywac zle skojarzenia ,to wtedy byl autentycznym wsparciem ducha nie znajacego jeszcze przyszlosci narodu.Wiec zostawmy w spokoju historie ,dla wyciagniecia wnioskow i przypomnienia.
  3
  pokażukryj odpowiedzi (2)
  zgłoś
Reklama

Zobacz więcej

Reklama