Uczta dla oka
Zacznijmy od kolorów ścian. Tradycyjne podejście to utrzymanie jadalni w dość neutralnych lub "słonecznych" odcieniach, które z reguły mają wpływać na nas "rozpogadzająco". Jednak ciepłe kolory zmniejszają optycznie przestrzeń, dlatego aranżując niewielką jadalnię warto postawić na zupełnie inne barwy. W małym pomieszczeniu sprawdzą się chłodne i nasycone kolory, np. dostojny granat lub butelkowa zieleń. Efektownym i nieco bardziej odważnym rozwiązaniem będą wzorzyste tapety, które w ostatnim czasie ponownie zyskują na popularności. Dzięki nim jadalnia zyska interesujący i wyrazisty charakter. Oczywiście dobór kolorów zależy od naszych osobistych upodobań i tego, w jakim wnętrzu czujemy się najlepiej. Pamiętajmy jednak, by dążyć do wizualnego "powiększenia" pomieszczenia.
Stylowo i solidnie
Jadalnia to jedno z tych pomieszczeń, którego wyposażenie powinno służyć nam przez długie lata. Dlatego warto wybrać meble ze szlachetnego, naturalnego i wytrzymałego materiału, jakim bez wątpienia jest drewno. Pamiętajmy, że każdy gatunek ma trochę inne właściwości – wytrzymały dąb świetnie sprawdzi się jako podstawa i nogi stołu, za to elastyczny buk z powodzeniem może zostać wykorzystany w oparciach krzeseł. W małej przestrzeni lepszym rozwiązaniem okażą się meble, które nie powstały w całości z litego drewna – te zwykle są dużo cięższe i mają znacznie większe gabaryty. Podobnie jak w przypadku kolorów i tym razem powinno zależeć nam na odczuwaniu przestrzeni i "lekkości".
Kompaktowo znaczy "sprytnie"
Odpowiednie umeblowanie małej jadalni to prawdziwe wyzwanie. Kiedy każdy centymetr powierzchni ma ogromne znaczenie, wybór stołu i krzeseł nie powinien być przypadkowy. Zwróćmy w tym miejscu uwagę na to, jak wygląda nasze użytkowanie jadalni. Wydaje się, że na co dzień nie potrzebujemy możliwości nakrycia stołu dla dużej liczby osób. Z drugiej strony, przynajmniej kilka razy w roku gościmy u siebie przyjaciół i rodzinę – czasami to zaplanowane, a innym razem niezapowiedziane spotkania. Dlatego warto postawić na uniwersalne rozwiązanie – mały stół na co dzień, z funkcją łatwego rozkładania, kiedy tylko tego potrzebujemy.
- Wybierając stół do niewielkiej jadalni, zwróćmy uwagę na to, by wkładka przedłużająca blat była chowana bezpośrednio w stole. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo miejsca na przechowywanie jej w innym miejscu. Co więcej, możemy mieć pewność, że zawsze będzie "pod ręką” i nigdy jej nie zgubimy. Pamiętajmy również, by personalizować meble – zamawiać tyle wkładek, ile rzeczywiście nam się przyda. Nie ma sensu decydować się na rozwiązania, których nie będziemy w stanie wykorzystać w swoim mieszkaniu. Kolejną ważną kwestią są krawędzie stołów – zdecydowanie bardziej bezpieczne i bardziej komfortowe okażą się te z zaokrąglonymi lub "podciętymi” krawędziami – podpowiada Grzegorz Wit, projektant i ekspert firmy Paged Meble. Wybierając stół do jadalni, warto bezpośrednio w salonie sprawdzić, jakiej prowadnicy użył producent. Wysokiej klasy prowadnice synchroniczne gwarantują, że do rozłożenia stołu nie będzie wymagana siła, ani narzędzia, a sam proces zajmie zaledwie kilka sekund.
Krzesła tapicerowane
Ze względu na znacznie większą wygodę, do stołu w jadalni warto dobrać krzesła tapicerowane, które nie tylko zapewnią komfort w trakcie posiłków, ale również ocieplą wnętrze i sprawią, że w jadalni zapanuje przytulny nastrój. Wybierając kolor obicia krzeseł warto po prostu dopasować go do ogólnej kolorystyki wnętrza i pozostałych mebli. To, czy zdecydujemy się na harmonijne dopasowanie kolorów, czy efektowny kontrast pomiędzy odcieniem ścian a kolorem mebli, zależy od naszego wyczucia i upodobań. Ta sama zależność dotyczy też zestawienia wybarwienia drewna z odcieniem tapicerki. – Szeroka gama rodzajów i kolorów tkanin daje olbrzymie możliwości tworzenia estetycznych kombinacji i personalizacji mebli. Współczesne technologie znacznie poprawiają jakość tkanin, które dzięki nim stają się odporne na rozdarcia, czy wilgoć, łatwe w czyszczeniu i usuwaniu sierści zwierząt. Standardem jest również wykorzystywanie materiałów z powłoką antybakteryjną oraz tekstyliów przyjaznych alergikom – dodaje Grzegorz Wit z firmy Paged Meble.
Oświetlenie w strefie jadalni
Poza ogólną kolorystyką wnętrza oraz funkcjonalnymi meblami, ważną rolę w jadalni odgrywa także oświetlenie, wpływające na samopoczucie i atmosferę w pomieszczeniu. Stół i krzesła najlepiej umieścić bezpośrednio pod źródłem światła. Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj lampy wiszące, które nie tylko zapewnią odpowiednie oświetlenie stołu, ale pozwolą również na umowne oddzielenie miejsca do spożywania posiłków od miejsca na odpoczynek. To niezwykle ważne w małych mieszkaniach, w których rozkład powierzchni zmusza nas do tego, by jedno pomieszczenie pełniło różne funkcje.
Dodatki inspirowane naturą
Odpowiednio dobrane akcesoria pozwolą podkreślić charakter całej aranżacji. W jadalni świetnie sprawdzą się ozdobne rośliny, które obok drewnianych mebli, będą stanowiły kolejne nawiązanie do natury. Kwiaty z całą pewnością przyczynią się do stworzenia przyjemnej atmosfery w miejscu odbywania codziennych rytuałów. Warto również postawić na artystyczne akcenty w postaci grafik, rycin lub zdjęć, umieszczonych w drewnianych, czy też stalowych ramach w kolorze miedzi lub złota. Jeżeli zależy nam na jeszcze wyraźniejszym wydzieleniu strefy jadalni od strefy salonu, ustawy stół i krzesła na dywanie, kontrastującym z kolorem podłogi. Dzięki niemu nie tylko wyznaczymy granicę kącika jadalnianego, ale wpłyniemy również na przytulny charakter wnętrza całego pomieszczenia.