Powiększającą się kolekcję ubrań, butów i akcesoriów coraz trudniej jest upchnąć w szafach w przedpokoju i sypialni. Idealnym rozwiązaniem jest wydzielenie na garderobę osobnego pokoju. Tego rodzaju pomieszczenie najlepiej sprawdza się w tzw. części nocnej mieszkania. Powinno zatem przylegać do sypialni lub łazienki, która jest przeznaczona dla pana i pani domu.

Reklama

Garderoba w wydzielonym pomieszczeniu nazywana jest garderobą w systemie otwartym (producenci tego typu meble określają jako walk-in-closets). Wiele marek wnętrzarskich proponuje do tych pomieszczeń specjalne meble, które często projektują znani designerzy. System wieszaków, półek i szuflad zapewnia łatwy dostęp do ubrań czy akcesoriów i doskonale je porządkuje. Dzięki temu wkraczamy do pomieszczenia, w którym każdy przedmiot ma swoje miejsce i jest w zasięgu ręki.

Ciekawym rozwiązaniem są np. meble do garderób o ażurowej konstrukcji (czasami mają drzwi o sporych przeszkleniach), które można wstawić do sypialni lub dużej łazienki, ponieważ dzielą pomieszczenie, nie pozbawiając go dostępu do światła. Modułowa konstrukcja mebli pozwala na dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb.

Pomieszczenie przeznaczone na garderobę może mięć nawet kilkanaście metrów kwadratowych. Może znajdować się w nim okno, a duża powierzchnia daje możliwości wstawienia wygodnego fotela lub szezlonga. Czasami można nawet wygospodarować w nim specjalne miejsce do robienia makijażu. Gdy powierzchnia mieszkania nie jest duża, niewielką garderobę dobrze jest wygospodarować obok drzwi wejściowych, wówczas posłuży też jako miejsce do odwieszania okryć, w których przychodzą goście.