Meble wyznaczają styl i atmosferę pomieszczenia. Utrzymują porządek i sprawiają, że łazienka może wyglądać wyjątkowo. Wszędzie tam, gdzie powierzchnia pomieszczenia jest odpowiednio duża, właściciele mogą pozwolić sobie na pokoje kąpielowe, w których oprócz wanny, toalety czy umywalki pojawiają się meble niemalże salonowe. Mimo że estetyka mebli łazienkowych w dobrze zaprojektowanych wnętrzach raczej rzadko przypomina zwyczajowe wyposażenie łazienek, to muszą one spełniać kilka praktycznych funkcji.

Reklama

Łazienka to pomieszczenie, które jak żadne inne narażone jest na wilgoć. Nawet najpiękniejsze meble, jeśli nie będą odpowiednio zabezpieczone, błyskawicznie stracą swoją urodę. Warto więc zwrócić uwagę, czy zarówno ich korpusy, jak i fronty są wykonane z materiałów o podwyższonej odporności. Dostępne są sprzęty wykonane z odpornego na wilgoć MDF-u lub odpowiednio zaimpregnowanego drewna.

Szczególnie istotną kwestią jest ochrona przed wodą krawędzi szafek. Mogą być one oklejone specjalnymi taśmami – w przypadku mebli z MDF-u – lub porządnie, kilkuwarstwowo pokryte lakierem – jeśli meble są w drewna. Trzeba również zwrócić uwagę na zawiasy i metalowe elementy montowane w meblach. Powinny być wykonane z materiału odpornego na korodowanie.

Bardzo efektownie wyglądają meble z otwartymi półkami. Dzięki takiemu rozwiązaniu łazienka nabiera lekkości i przestronności. Świetnie można wyeksponować w taki sposób ładne przedmioty, np. efektowne butelki z kosmetykami. Warto jednak pamiętać, że tego typu szafki wymagają większego niż w przypadku mebli zamkniętych wysiłku w utrzymaniu porządku. Półki mogą się kurzyć, a wyeksponowane produkty nie unikną osiadającej na nich warstwy pary wodnej.

Ponadto aby osiągnąć zamierzony efekt, wszystkie widoczne elementy – począwszy od flakoników, ręczników i kosmetyków – powinny mieć odpowiedni kształt i kolor, który skomponuje się z wystrojem całej łazienki. Takie rozwiązania najlepiej sprawdzają się w dużych pokojach kąpielowych, gdzie nie trzeba ograniczać się przestrzenią. Tam, gdzie jest ona na wagę złota, lepiej sprawdzą się szafki zamknięte.

Nic tak nie pomaga w utrzymaniu porządku jak szuflady i szafki z praktycznymi rozwiązaniami. W takich przypadkach przydają się wszelkie ruchome przegródki, dodatkowe półeczki montowane na wewnętrznej stronie drzwi. Niektóre fronty mogą mieć zamocowaną od wewnątrz magnetyczną taśmę do trzymania metalowych przedmiotów, takich jak pilniczki, nożyczki czy też spinki. Niektóre szafki typu cargo mają mocowane w środku kosze na bieliznę. Mogą to być metalowe wysuwane kosze przymocowane do drzwiczek szafki lub torby w płótna rozciągniętego na metalowym stelażu. Bardzo pomysłowe, zarówno ze względu na użyteczność, jak i walory estetyczne, są szafki, w których za jednym frontem kryją się dwie szuflady.

Doskonale sprawdza się zamontowanie gniazdka elektrycznego wewnątrz szafki. Tego typu rozwiązanie ukryje ten mało estetyczny element każdej łazienki.

Wewnątrz szafek warto zamontować także oświetlenie, które włącza się w momencie, gdy jest otwierana, a wyłączane jest wtedy, gdy jest zamykana. Nietrudno też znaleźć lampki o zmiennej barwie światła (oczywiście nie montujemy go wewnątrz szafek, a w elementach otwartych takich jak półki). Dzięki nim można wprowadzać do łazienek baśniową atmosferę.