Na pewno każdy z nas zauważył, jak zmieniły się tradycyjny układ i funkcje pomieszczeń. Kto ma u siebie osobną jadalnie, gabinet czy salon. A jeśli nawet, to czy z nich faktycznie korzysta? Rewolucja, której jesteśmy świadkiem, sprawiła, że to przeznaczone kiedyś dla kucharki pomieszczenie pokonało salon w hierarchii pomieszczeń.

Reklama

Współcześnie to kuchnia stała się pomieszczeniem, w którym bije serce domu. To tu spędzamy ogromną część czasu, a nawet przyjmujemy gości. Dzieje się tak niezależnie od wielkości mieszkania, ponieważ przyczyna tkwi w nas, w nowym stylu życia. Na zmianę podejścia do gotowania i samej kuchni mają też wpływ programy telewizyjne i kolorowe magazyny, które propagują modę na gotowanie. Dziś najlepsi kucharze stają się prawdziwymi gwiazdami mediów, a gwiazdy i celebryci kucharzami. A my jesteśmy zewsząd bombardowani przepisami i komunikatem, że współcześnie gotowanie nie jest przykrym obowiązkiem i udręką.

Do tego zmienia się styl życia. Wspólne gotowanie ze znajomymi czy rodzinne spotkania przy stole są lepsze od wyjścia do restauracji. W kuchni kumulują się emocje przyjaźni, miłości, to tu możemy rozwijać kreatywność i nawet odkryć w sobie pasję do gotowania. Awans kuchni sprawił, że wypiękniała.

Oczywiście, musi być ergonomiczna i funkcjonalna, ale do tego jeszcze designerska niczym salon, tak by robiło wrażenie na gościach. Te zmiany pilnie śledzą designerzy i producenci mebli, np. znany architekt i designer Carlo Colombo zaprojektował dla marki Varenna Poliform kuchnię Twelve. Kuchnia zachwyca jakością projektu. Jest lekka i neutralna. Taki efekt uzyskano za sprawą jak największych gładkich powierzchni, których nie zakłócają podziały czy uchwyty, oraz przez zastosowanie niezwykle cienkich ścianek, frontów i blatów.

Kuchnia (np. model Kyton, też Varenna Poliform) może zostać wykończona szkłem, które pozwala uzyskać efekt połysku nieosiągalny w przypadku powierzchni lakierowanych. Wreszcie ma prawdziwie salonowy styl. Może być tak samo wykończona jak meble w salonie, a szafki i sprzęty AGD są całkowicie zasłonięte.

Reklama