Dziennik Gazeta Prawana logo

Podwyżki opłat za użytkowanie wieczyste. Nawet 300 procent!

22 grudnia 2011, 05:37
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Podwyżki opłat za użytkowanie wieczyste. Nawet 300 procent!
Shutterstock
Nowy rok przyniesie wzrost opłat za użytkowanie wieczyste. W Warszawie i Katowicach będzie ono średnio o 20 proc. wyższe. Ale już w Białymstoku - średnio o 120 proc., a w Zielonej Górze - aż o 300 proc. Będzie lawina odwołań.

Miasta przed końcem roku śrubują wysokość opłat za użytkowanie wieczyste. Lokatorzy i przedsiębiorcy w całej Polsce otrzymują lub za chwilę dostaną wypowiedzenia starych umów. Zaskoczeni skalą podwyżek, zalewają teraz wnioskami samorządowe kolegia odwoławcze.

Pism od urzędów w sprawie nowych stawek opłat za użytkowanie wieczyste powinni spodziewać się przede wszystkim właściciele nieruchomości, których gminy nie wyceniały od kilku lub kilkunastu lat. Ich wyceny są, zdaniem urzędników, najbardziej nieaktualne. – Jeśli z przeprowadzonych operatów wynikać będzie konieczność podniesienia opłat, to stanie się to dość szybko. Trudno powiedzieć, jak wysoka będzie podwyżka – mówi nam Anna Szpytko, rzecznik prasowy urzędu miasta w Poznaniu.

Wiele innych miast podjęło już decyzje o skali podwyżek.

– Opłata w 2012 r. dla gruntów stanowiących wartość miasta wzrośnie o blisko 20 proc. – mówi Dariusz Czapla z urzędu miejskiego w Katowicach. Nieoficjalnie wiadomo, że średnio o tyle samo opłaty podniesie Warszawa. – Wysłaliśmy już kilka tysięcy wypowiedzeń starych umów – zdradza nam pracownik Zarządu Mienia Skarbu Państwa w Warszawie. Także Lublin i Kraków wysyłają pisma do mieszkańców. – Do 30 listopada miasto skierowało niemal 5,6 tys. wypowiedzeń do użytkowników wieczystych – tłumaczy Kinga Sadowska z krakowskiego magistratu. Duże podwyżki (procentowo) planuje Białystok. – Wysłaliśmy 2159 wypowiedzeń. Opłaty wzrosną średnio o 120 proc. – podaje Ewa Kasprowicz z departamentu skarbu. Podobnie jest w Opolu. Samorząd, który ostatnie aktualizacje opłat przeprowadził w 2006 r., zafunduje 100-proc. podwyżki w dwóch z czternastu dzielnic miasta. Takie same podwyżki szykuje Bydgoszcz.

Powody do niepokoju mogą mieć też zielonogórscy przedsiębiorcy. W ich przypadku opłaty mają wzrosnąć nawet trzykrotnie. Wiele nieruchomości było niewycenianych przez kilkanaście lat. – Lokatorów na razie zostawiamy w spokoju – mówi nam pracownik urzędu miejskiego. Wrocław nie określa, o ile wzrosną roczne opłaty. – Nie można podać średniej kwoty, bo jest ona inna dla każdej nieruchomości i zależy od jej wyceny przez rzeczoznawcę – twierdzi Julia Wach z wrocławskiego magistratu.

Cykl podwyżek wiele samorządów zaczęło w ub.r., zaraz po wyborach rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. I zanosi się na to, że w przyszłości będzie to jedno ze źródeł szukania przez samorządy większych dochodów.

Zaskoczeni wysokością nowych opłat użytkownicy wieczyści zaczęli masowo składać wnioski do samorządowych kolegiów odwoławczych. – Do tej pory spłynęły 1163 wnioski. To więcej niż w całym zeszłym roku, napływają kolejne – mówi Teresa Pielesz z SKO w Katowicach. Dodaje, że niektóre dotyczą podwyżek rzędu 600 proc. – Z reguły jednak przedmiotem zaskarżenia są małe wzrosty opłat, np. z 8 do 50 zł rocznie – zaznacza. Mimo to nie brakuje przykładów wzrostów, które znacznie bardziej uderzą po kieszeni użytkowników wieczystych. – Moją nieruchomość gruntową wyceniono na 600 tys. zł, o jedną trzecią więcej w porównaniu z wyceną z 2007 r. Podwyżka tłumaczona jest wzrostem cen nieruchomości. To absurd, bo wiadomo, że ceny spadają – skarży się mieszkaniec warszawskiego Mokotowa. W efekcie za 300-metrową działkę będzie w przyszłym roku płacić 6 tys. zł zamiast 3 tys. zł.

Podwyżki będą wchodzić w życie stopniowo. Zgodnie z obowiązującymi od października zmianami w ustawie o gospodarce nieruchomościami będą rozłożone na trzy lata. W przyszłym roku opłata może być co najwyżej dwukrotnie większa od dotychczasowej, a w kolejnych latach będzie sukcesywnie podwyższana do ustalonej wysokości.

DGP radzi

Jeśli nie zgadzamy się z nową stawką opłat za użytkowanie wieczyste, mamy prawo złożyć wniosek do samorządowego kolegium odwoławczego.

Jeśli opłata jest zbyt uciążliwa, osoba fizyczna może uzyskać 50-proc. bonifikatę, po złożeniu wniosku do organu wypowiadającego (np. urzędu dzielnicy). Warunkiem jest wynagrodzenie na osobę w rodzinie nieprzekraczające 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Opłatę można rozłożyć na raty. W tym celu trzeba złożyć wniosek najpóźniej do dwóch tygodni przed terminem płatności.

Więcej na www.forsal.pl

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło Dziennik Gazeta Prawna
Tomasz Żółciak

Dziennikarz zajmujący się tematami politycznymi, współautor podcastu „Z drugiej strony". Związany z DGP nieprzerwanie od 2010 roku. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW oraz Centrum Europejskiego UW.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj