Białołęka to – od dekady – królestwo deweloperów. Duże parcele na sprzedaż, których wciąż nie brakuje, sprawiają, że budują tam dużo i chętnie. Zdaniem analityków dzielnicę czeka świetlana przyszłość, a prawdziwy boom jeszcze przed nią. W zapowiedziach deweloperów już pojawiają się osiedla liczące kilkaset lokali na terenach obok elektrociepłowni Żerań czy na Tarchominie.

Reklama

Póki co to jednak tylko pomysły, które nie trafiły nawet na deski kreślarskie. Na to poczekamy jeszcze co najmniej kilka lat. Na razie Białołęka wciąż jest pustynią, jeśli chodzi o infrastrukturę społeczną. Dojazd do centrum miasta zajmuje często więcej czasu niż z miejscowości podwarszawskich, szkoły działają nawet na trzy zmiany, dzielnica do tej pory nie doczekała się np. kina. W porównaniu z ostatnimi latami sytuacja się wprawdzie poprawiła, ale nadal jest daleka od ideału.

W remoncie jest Trasa Toruńska, za kilka miesięcy zostanie oddany most Północny, a urzędnicy wciąż zapowiadają tramwaj na Białołękę. Wciąż, ponieważ tramwaj miał kursować już w 2010 roku. Ostatnio podawano jesień 2011 r., ale jest niemal pewne, że mieszkańcy tym środkiem lokomocji pojadą dopiero w przyszłym roku.

Mimo to chętnych do zamieszkania na Białołęce nie brakuje. Ten rejon Warszawy wciąż kusi jednymi z najniższych stawek wywoławczych w stolicy. Najtańsze mieszkania znajdziemy tam już poniżej 4 tys. zł za 1 mkw., a najdroższe lokale rzadko kiedy kosztują więcej niż 7,5 tys. zł. za 1 mkw. Jest również w czym wybierać. Według portalu Tabelaofert.pl na Białołęce dostępnych jest obecnie blisko 1,7 tys. ofert. Tylko w ostatnich tygodniach deweloperzy zapowiedzieli powstanie dwóch projektów.

JW Construction u zbiegu ul. Światowida i H. Ordonówny wybuduje Osiedle Światowida. Będą to trzy ośmiopiętrowe budynki liczące łącznie 166 mieszkań. W projekcie znajdziemy zarówno kawalerki, jak i większe lokale dwu-, trzy-, a nawet czteropokojowe, o powierzchni 31,5 – 94 mkw. Lokale będą gotowe do zamieszkania w I kwartale 2013 r.

Nowy projekt zapowiedział także Unidevelopment. Inwestycja powstanie przy ul. Berensona i będzie się składać z dziewięciu wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Mieszkania będą miały 2,74 m wysokości. Projekt zakłada budowę 166 mieszkań o powierzchni od 34 do 82 mkw., każde z tarasem lub loggią. Deweloper planuje zagospodarować wolną przestrzeń, tworząc dwa place zabaw, ogródki, trawniki i alejki z ławkami. W budynkach zostaną zamontowane windy, co nie jest często spotykane w dwupiętrowych blokach. Unidevelopment planuje rozpocząć prace budowlane jeszcze we wrześniu 2011 r. Wtedy też ruszy sprzedaż mieszkań. Oddanie do użytku pierwszych lokali jest planowane na listopad 2012 r.

Nieco później przy ul. Dziarskiej i Ostródzkiej w dolinie Kanału Markowskiego zostanie oddana kolejna inwestycja JW Construction. W dwupiętrowych domach powstaną 143 nowe lokale. A to tylko ostatnio ogłoszone realizacje.