Wszystko zależy jednak od tego, jakie decyzje podejmie miasto, tworząc plan miejscowy dla tego obszaru. Na razie niemal pewne jest jednak to, że w połowie 2012 r. ruszy budowa osiedla mieszkaniowego. Projekt stworzony został przez pracownię Jems Architekci. Szacowana powierzchnia sprzedaży wszystkich mieszkań, biur i lokali usługowych, które mają powstać w porcie, wynosi 390 tys. mkw., ale według przedstawicieli Elektrimu może wynieść nawet 560 tys. mkw. Ich realizacja jest planowana etapami.

Reklama

Pierwsza ma być budowa nieogrodzonego, a jedynie monitorowanego osiedla mieszkaniowego (wielorodzinne budynki z usługami, garażami podziemnymi i infrastrukturą techniczną) na 5-hektarowej działce pomiędzy ulicami: Okrzei, Wrzesińską i Sierakowskiego. Teren miałyby zająć budynki do siedmiu kondygnacji. Przewiduje się, że powstanie ich 12. Jest już decyzja środowiskowa dla tej działki, a dla ponad 1 ha wydano też decyzję o warunkach zabudowy. Jak mówi prezes spółki Port Praski Adam Pykel – obecnie projektanci pracują nad wnioskiem o uzyskanie decyzji środowiskowej dla pozostałego obszaru portu.

Rozpoczęcie budowy I etapu planowane jest na II kwartał 2012 r., a na jej zakończenie inwestorzy dają sobie około 4 – 5 lat. Sprzedaż mieszkań miałaby ruszyć po rozpoczęciu prac budowlanych. Przedstawiciele inwestora nie mówią na razie o ich cenach wprost, a jedynie wymijająco – że mają być odpowiednie i adekwatne do miejsca, w którym będą się znajdować.

Inwestor zaplanował także powstanie zabudowy wysokościowej. Ma ona dominować w części parceli położonej najbliżej budowanej stacji metra Stadion. Łączna powierzchnia planowanych budynków ma zająć 190 tys. mkw. To w nich ma się znajdować centrum biznesowo-usługowe usytuowane przy wyjściu z metra. Wieżowce miałyby wysokość od 100 do 160 m. W zabudowie planuje się powstanie: biur, hotelu i luksusowych apartamentów, z których roztaczałby się widok na Wisłę i całe centrum Warszawy. Z kolei w niższych częściach budynków miałyby się pomieścić powierzchnie usługowe, galeria handlowa i prywatna klinika. Miałyby one sąsiadować ze szkołą i obiektami sportowymi. W części tej zaprojektowany został także budynek ikona, który w założeniu stać się ma zarówno symbolem Portu Praskiego jak i prawobrzeżnej Warszawy.

Dość ciekawie zapowiada się Media Park (multimedialny park sztuk audiowizualnych). To połączenie centrum kongresowo-ekspozycyjnego (MediaExpo) z funkcjami komercyjnymi. Na tym terenie zaplanowano m.in. część na kształt amfiteatru – centralny punkt parku. Przestrzeń ta miałaby służyć do wydarzeń technologicznych, medialnych, kulturalnych sportowych i artystycznych. Na terenie parku znalazłyby się także multimedialne galerie, wśród nich m.in. ogromne ekrany przedstawiające dzieła światowych muzeów i galerii, boisko do siatkówki plażowej, aleje spacerowe, pływające kawiarnie, interaktywne fontanny, a zimą galeria rzeźb lodowych i lodowisko.

Projekt nowego oblicza Portu Praskiego przewiduje także m.in. powstanie mariny, minipromenady, kawiarni, restauracji, ścieżki pieszo-rowerowej prowadzącej do Centrum Nauki Kopernik czy też wypożyczalni łodzi.

Wszystko to miałoby powstać w ciągu około 10 lat. Na razie inwestorzy pytani o koszt inwestycji nabierają wody w usta. Mówią jedynie, że będą realizować ją samodzielnie, ale biorą też pod uwagę kredyt.