W tym okresie zainwestowano 2,09 mld euro w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech. Oznacza to wzrost z poziomu 1,83 mld euro odnotowanego w drugim półroczu 2010 roku, a łączna wartość inwestycji do końca 2011 r. może wynieść 4,8 mld euro.Polska nadal zajmuje dominującą pozycją w Europie Środkowej, ale jako jedyny kraj tego regionu odnotowała spadek wartości transakcji w pierwszych sześciu miesiącach 2011 r. – do 875 mln euro z poziomu 1,27 mld euro w drugim półroczu 2010 r.

Reklama

– Dla porównania w tym samym okresie wartość inwestycji w Czechach i na Węgrzech znacząco wzrosła, odpowiednio z 295 mln euro do 744 mln euro i z 78 mln euro do 233 mln euro. Jednak na wszystkich rynkach środkowoeuropejskich aktywność transakcyjna jest wciąż poniżej pięcioletniej średniej – podliczyli eksperci firmy Cushman & Wakefield.

W pierwszym półroczu większym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszył się sektor biurowy. Tendencja ta będzie raczej krótkotrwała. – Trzeci i czwarty kwartał przyniosą dalszy wzrost aktywności transakcyjnej, a wartość inwestycji na wszystkich rynkach nieznacznie przekroczy poziom z ubiegłego roku. Pierwsze półrocze 2011 r. wskazuje na wzrost zainteresowania inwestorów obiektami biurowymi, ale niewielka aktywność na rynku handlowym to raczej efekt ograniczonej podaży. W ostatnich miesiącach roku spodziewamy się największej aktywności na rynku inwestycji w nieruchomości handlowe. Zapowiedziany niedawno zakup przez Unibail-Rodamco pozostałych 50 proc. udziałów w Galerii Mokotów potwierdza utrzymujące się zainteresowanie tym sektorem – uważa Charles Taylor, partner w firmie Cushman & Wakefield.