Od początku 2011 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał dziewięć decyzji dotyczących rynku nieruchomości. Na pięć firm nałożono kary o łącznej wysokości niespełna 70 tys. zł. To znacznie mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W pierwszym półroczu 2010 r. UOKiK wydał 13 decyzji dotyczących deweloperów na łączną kwotę aż 6 mln zł. Najbardziej po kieszeni dostała wówczas spółka J.W. Construction, na którą urząd nałożył dwie kary; w sumie na 5,5 mln zł. Po blisko 150 tys. zł musiały zapłacić Włodarzewska i PRK 7 Nieruchomości. Z kolei Orco Projekt zobowiązała się do zmiany praktyk. W tym roku wśród ukaranych brakuje firm ze stolicy.

Reklama

"Zgodnie z prawem, gdy przedsiębiorca zmieni istotne warunki umowy, np. cenę oferowanego towaru lub usługi, konsument ma prawo odstąpić od umowy bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Niestety, z doświadczeń UOKiK wynika, że nie wszyscy przedstawiciele branży budowlanej o tym pamiętają" - przestrzega urząd.

Obecnie w rejestrze klauzul niedozwolonych znajdują się 253 postanowienia dotyczące nieruchomości. UOKiK podkreśla, że wciąż jedną z najczęściej stosowanych przez deweloperów niedozwolonych praktyk jest zastrzeganie, że cena mieszkania może wzrosnąć w przypadku zmiany stawki VAT, a kupujący nie ma prawa odstąpić od umowy.