Inwestycja realizowana będzie w dwóch etapach. Pierwszy, który już się rozpoczął, obejmuje rewitalizację i nadbudowę kamienicy o całkowitej powierzchni około 3 tys. mkw. przy ul. Kijowskiej 5.

Reklama

Wpisana do rejestru zabytków trzykondygnacyjna kamienica z 1873 roku do końca lat 80. ubiegłego wieku była użytkowana jako budynek mieszkalny. Na początku lat 90. została rozpoczęta modernizacja obiektu zmierzająca do przekształcenia jej charakteru na usługowo-biurowy. PBM Południe Development prowadzi obecnie prace budowlane w celu odrestaurowania bryły i elewacji kamienicy z uwzględnieniem zaleceń konserwatora zabytków. Deweloper zapewnia, że zostaną zachowane stare mury zewnętrzne, poziomy układ elewacji, jak również ciągłość gzymsu koronującego kamienicy. Budynek zostanie też podwyższony o dwie kondygnacje (piętro i antresolę). Na poziomie -1 w kamienicy znajdzie się powierzchnia przeznaczona pod usługi gastronomiczne.

Obiekt zyska też przeszklony przedsionek, który zostanie dobudowany w taki sposób, aby nie przesłaniał istniejącej elewacji parteru. Do oprawy portalu wejściowego i wykonania barierek zewnętrznych balkonów wykorzystane mają zostać szkło i stal nierdzewna. Front budynku mają ozdobić gzymsy i bonie, a dach pokrywać będzie blacha tytanowa bądź aluminiowa.

Do tak przebudowanej kamienicy będzie przylegał nowy sześciokondygnacyjny budynek biurowy, którego powierzchnia wyniesie 5 tys. mkw. Poza biurami zaplanowano w nim recepcję, pomieszczenia usługowe na parterze oraz dwupoziomowy garaż podziemny

Gmach ten będzie się wyróżniał dzięki nadwieszeniu konstrukcji (cztery kondygnacje znajdą się nad ulicą Wieczorkiewicza), pod którym przebiegał będzie ruch drogowy. Wejście do budynku od ul. Brzeskiej zaakcentowane zostanie zróżnicowanym materiałowo pylonem. Obiekt rozplanowany jest w kształcie zbliżonym do litery L. Termin oddania I etapu zaplanowany jest na wrzesień 2011 roku.

W drugiej, planowanej fazie wzniesiony zostanie u zbiegu ulic Kijowskiej i Markowskiej kolejny nowy budynek z dwukondygnacyjnym garażem podziemnym. Został zaprojektowany jako dom mieszkalny z częścią usługową. Deweloper nie jest jednak do końca przekonany, czy rzeczywiście powstaną tam mieszkania. Zastrzega sobie możliwość zmiany funkcji mieszkaniowej budynku na powierzchnie biurowe lub hotelowe. Projekt inwestycji powstał w warszawskiej pracowni Pastewka i Strój Architekci, która mieści się przy ul. Ząbkowskiej.