Po bardzo słabym 2009 roku, 2010 przyniósł 90-proc. wzrost wartości transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Z najnowszego opracowania CB Richard Ellis (CBRE) wynika, że w naszym regionie zainwestowano w ciągu ostatnich 12 miesięcy 5 mld euro.

Reklama

W 2010 r. zainteresowaniem inwestorów cieszyły się nieruchomości zlokalizowane w Polsce i Rosji – w tych dwóch krajach przeprowadzono 74 proc. wszystkich transakcji. Gdyby ten artykuł powstawał jesienią, nosiłby tytuł „Kupują u nas więcej niż w Rosji”. Po trzech kwartałach 2010 r. na pierwszym miejscu pod względem wartości transakcji znajdowała się Polska, której przypadł aż 45-proc. udział w rynku. Drugą pozycję zajęła Rosja z 32-proc. udziałem. Jednak w ostatecznym podsumowaniu Rosja pokonała Polskę.

"Głównie dzięki jednej transakcji z IV kwartału: zakupowi przez Lenmar Capital’s portfela pięciu projektów biurowych w Moskwie za 690 mln euro" - piszą analitycy CBRE.

Ale i nad Wisłą byliśmy świadkami dużych transakcji. Największą było nabycie przez Unibail-Rodamco centrów handlowych Arkadia i Wileńska w Warszawie za 450 mln euro. Warta odnotowania jest też sprzedaż za 102 mln euro biurowca Horizon Plaza na Służewcu funduszowi Union Investment.

Różnice w zachowaniu inwestorów widać gołym okiem. W 2009 roku zainwestowano w Polsce 646 mld euro wobec 2 mld euro w 2008 roku. Z wynikiem sięgającym prawie 1,8 mld euro w 2010 r. analitycy patrzą bardziej optymistycznie w przyszłość. "Wzrost zainteresowania nieruchomościami komercyjnymi w naszym kraju pokazuje, że Polska mimo swojej starej etykiety rynku wschodzącego jest coraz częściej uważana za rynek coraz bardziej interesujący i dojrzały" - uważa Patrick O’Gorman z CBRE.