Z badań przeprowadzonych na przełomie sierpnia i września 2010 r. przez Dom Kredytowy Notus przy współpracy Uniwersytetu Łódzkiego wynika, że ponad połowa młodych małżeństw nie ma własnego mieszkania.

Reklama

Co ciekawe sytuacja ta dotyczy także osób aktywnych zawodowo, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, w większości przypadków posiadających wyższe i średnie wykształcenie.

W badaniu udział wzięła reprezentatywna grupa młodych małżeństw, pochodzących z dużych miast, w większości posiadających wyższe bądź średnie wykształcenie (odpowiednio 67 i 26,2 proc.), aktywnych zawodowo (92,5 proc.) i zatrudnionych na podstawie umowy o pracę (73,2 proc.). Przeszło połowa ankietowanych (57,1 proc.) wskazała, iż ich wspólny dochód netto oscyluje między 3 tys. a 5 tys. zł.

Sytuacja mieszkaniowa

Badanie pozwoliło ustalić, że przeszło 54 proc. młodych małżonków zajmuje nieruchomość, która nie jest ich własnością. Oznacza to, że nie mieszkają oni u siebie, a jedynie wynajmują jakiś lokal, zajmują mieszkanie spółdzielcze, bądź też mieszkają w domu rodziców lub krewnych. Spośród ankietowanych osób aż 21 proc. przyznało, że mieszka wspólnie z rodziną lub innymi, niespokrewnionymi osobami.

"Jeżeli chodzi o moich znajomych, większość młodych par nie ma w zasadzie perspektyw na mieszkanie przede wszystkim ze względu na to, że mało kto ma ten komfort, że ma coś na starcie" - wyjaśnia ankietowany z Wrocławia. Z badania wynika, że 45,8 proc. małżonków mieszka we własnym domu lub mieszkaniu. Okazuje się jednak, że 68,6 proc. kupiło je, korzystając z kredytu hipotecznego, a 29 proc. otrzymało w formie darowizny lub spadku. Co ciekawe aż 41,4 proc. ankietowanych małżonków nabyło prawa do lokalu mieszkalnego jeszcze przed ślubem.Preferencje mieszkaniowe

Z analizy preferowanych metrażów wynajmowanych mieszkań wynika, że 58,4 proc. par wybierało lokale o powierzchni od 31 do 50 mkw. Natomiast w przypadku mieszkań własnościowych aż 71,7 proc. ankietowanych nabywało lokale większe – o metrażu 41 – 70 mkw. Oznacza to, że o ile młodzi ludzie przed zakupem własnego mieszkania są w stanie mieszkać w mniejszych lokalach, o tyle kupując lokal własnościowy myślą przyszłościowo i wybierają większy metraż.

Młodzi ludzie w 63 proc. przypadków są zadowoleni lub bardzo zadowoleni ze swojej sytuacji mieszkaniowej. 20 proc. jest średnio zadowolonych, a 16 proc. wręcz niezadowolonych. Powszechnie panują jednak optymistyczne nastroje związane z sytuacją mieszkaniową.

Istniejące niezadowolenie wynika natomiast z dzielenia lokalu mieszkalnego z członkami rodziny lub innymi współlokatorami, zajmowania lokali spółdzielczych lub wynajmowania mieszkań oraz zamieszkiwania w danym lokalu w pięć i więcej osób.

Relacje rodzinne

Badanie wykazało też, że współdzielenie lokalu mieszkalnego z rodziną w większości przypadków wpływa negatywnie na relacje rodzinne. Ankietowani, którzy uznali, że ich obecne warunki mieszkaniowe nie pozostają bez wpływu na relacje rodzinne, najczęściej skarżyli się na konieczność liczenia się ze zdaniem innych domowników oraz na brak poczucia prywatności. U wielu małżeństw sytuacja ta prowadziła również do napięć i nieporozumień małżeńskich.

Wiedza o kredytach

Zbadano także podejście młodych ludzi do kredytów hipotecznych. 46,8 proc. odpowiedzi na pytanie "Co sądzisz o kredytach hipotecznych?" brzmiało "Jest to szansa na posiadanie własnego mieszkania/domu". 28,4 proc. wskazywało na odpowiedź: "Korzystniej jest wziąć kredyt, niż tracić pieniądze na wynajmowanie mieszkania", a 16,8 proc. twierdziło, że to naturalny sposób finansowania inwestycji mieszkaniowej.

ReklamaZnaleźli się jednak i tacy, którzy sceptycznie podchodzili do tematu kredytów hipotecznych. 31,4 proc. odpowiedzi brzmiało, że ten sposób finansowania inwestycji jest zbyt drogi. 22,8 proc. uznało kredyty za zbyt ryzykowane, a 12,3 proc. wskazuje, że informacje na temat kredytów są niejasne. Ponadto 11,9 proc. odpowiedzi sugerowało, że ankietowani sądzą, iż kredyty są dla nich niedostępne.

"Myślę, że jest bardzo ciężko z uzyskaniem kredytu i w ogóle z samodzielnym zamieszkaniem, właśnie ze względów finansowych. Nawet jak dwoje partnerów pracuje i ma dość dobrze płatną pracę jest dosyć ciężko bez jakiejś pomocy uzyskać kredyt" - mówi ankietowana z Gdańska

Tę właśnie pomoc można otrzymać od doradców Domu Kredytowego Notus, w ramach akcji „Zamieszkaj bez teściowej”. Dzięki takim działaniom młodzi ludzie, którzy nie wierzą we własne możliwości kredytowe, mają szansę otrzymać kredyt i kupić wymarzone mieszkanie.