Jedna z najbardziej spektakularnych inwestycji w Warszawie – przeobrażenie dawnej fabryki wódek na Ząbkowskiej w wielki kompleks z biurami, mieszkaniami, usługami, handlem i obiektami kulturalnymi – nareszcie się rozpoczęła. Trwają już tam pierwsze prace budowlane. Inwestor, firma BBI Development, zaczął od renowacji pięknej zabytkowej kordegardy stojącej przy bramie do Konesera. Zamieni się ona w biurowiec o łącznej powierzchni 1300 mkw. Pierwsi najemcy wprowadzą się tam już w przyszłym roku.

Reklama

"Będą to biura podwyższonej klasy w o pełnym nowoczesnym wyposażeniu. Inwestycja będzie bardzo elegancka, stylowa i unikatowa w Warszawie. Oferta adresowana jest do firm ze wszystkich branż, które mają na celu podniesienie prestiżu swojej siedziby. Cena najmu to 15 – 16 euro " - mówi Magdalena Bryksa, reprezentująca inwestora, fundusz BBI Development.

Czyli dość drogo, jak na tę część Pragi-Północ. Inwestor liczy jednak, że najemców przyciągnie koncept tego kompleksu, bo inwestycji o takim charakterze jeszcze w Warszawie nie było. Na terenie dawnej wytwórni wódek powstanie bowiem samowystarczalne, niemal minimiasteczko o powierzchni pięciu hektarów, z biurowcami, budynkami mieszkalnymi, sklepami, restauracjami, punktami usługowymi oraz obiektami przeznaczonymi na cele kulturalne. Mają w nich się znaleźć m.in. galerie i teatr, które będą największym wyróżnikiem tego miejsca. To wszystko pochłonie kilkaset milionów złotych.Inwestycja będzie realizowana etapami. W przyszłym roku BBI zacznie adaptować zabytkową, starą część mennicy na lofty. Mają to być około 200-metrowe lokale, w których będzie można budować wewnętrzne kondygnacje. Ich ceny także będą dość wygórowane. Mają się zaczynać od 10 tys. zł za metr. Oprócz tego w 2011 r. firma ruszy z budową w Koneserze tzw. softloftów, czyli apartamentowców z czerwonej cegły, które mają nawiązywać swym wyglądem do sąsiednich starych gmachów. Z ich okien będzie widać historyczną zabudowę wytwórni. Wszystkich mieszkań ma być ponad 300.

Reklama

Inwestor liczy, że potencjalnych klientów przyciągnie nie tylko atmosfera miejsca, ale i dobra komunikacja. Kilkaset metrów od Konesera powstanie bowiem jedna ze stacji drugiej linii metra. Miasteczko Koneser, bo tak będzie nazywał się cały kompleks, ma być gotowe w całości za trzy i pół roku. To ambitny termin, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę dotychczasowe opóźnienia. Fabryka wódek przy Ząbkowskiej została wystawiona na sprzedaż cztery lata temu. Nowy właściciel zapowiadał, że już w 2007 roku zacznie ją adaptować i przebudowywać. Tymczasem pierwsze prace przygotowawcze, polegające na rozbiórce części budynków, ruszyły dopiero wiosną zeszłego roku.