We wtorek CBA poinformowało, że skierowało do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa wyrządzenia szkody majątkowej wielkich rozmiarów w związku z zakupem działki przez warszawskie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania za cenę wielokrotnie przekraczającą wartość nieruchomości.

Reklama

MPO w oświadczeniu przesłanym w środę w odpowiedzi na pytania skierowane przez PAP podkreśliło, że wydział do walki z korupcją Komendy Stołecznej Policji – na zlecenie i pod nadzorem Prokuratury Okręgowej - prowadził już śledztwo dotyczące zakupu tej nieruchomości. Zostało ono umorzone przez Prokuraturę Okręgową Warszawa Praga we wrześniu 2017 roku.

Przedsiębiorstwo wyjaśniło, że podstawą umorzenia było niestwierdzenie przekroczenia uprawnień, niedopełnienia obowiązków ani nadużycia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych przez osoby uprawnione do rozporządzania majątkiem spółki podczas nabycia nieruchomości w Zielonce w pow. wołomińskim.

MPO zapewniło, że zakup gruntu został poprzedzony "dogłębnymi analizami ówczesnych cen rynkowych na terenie Gminy Zielonka". Według spółki na potrzeby transakcji został zlecony operat szacunkowy nieruchomości. Należy podkreślić, że spółka nabyła nieruchomość za kwotę niższą niż wynikała z ww. operatu szacunkowego - czytamy w komunikacie.

Reklama

Przedsiębiorstwo poinformowało, że na nieruchomości w Zielonce planowało zrealizować inwestycję "w obszarze gospodarki odpadami". Taką działalność dopuszczał obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, co było dodatkowym i silnym argumentem przemawiającym za nabyciem w/w nieruchomości - wskazało. Zapewniło, że w Zielonce obowiązywały cztery kluczowe formalno–prawne podstawy, umożliwiające realizację inwestycji.

Reklama

Według spółki podczas przystąpienia do realizacji przedsięwzięcia protesty mieszkańców i organizacji ekologicznych spowodowały zablokowanie w postępowaniach administracyjnych budowy składowiska.

"Magazyn śledczy Anity Gargas" TVP poinformował we wtorek, że działkę, którą za 39 mln zł kupiło MPO, wcześniej inwestorzy nabyli za 7 mln zł.